•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

رای دیوان عدالت اداری علیه حق‌ تحصیل ترانه قیامی، شهروند بهائی

0
792

شعبه اول دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری پس از ۴ سال انتظار، اعتراض ترانه قیامی دانشجوی محروم از تحصیل بهائی نسبت به رای صادره در دادگاه بدوی را رد کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شعبه اول دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری رای صادره در دادگاه بدوی در ارتباط با شکایت ترانه قیامی شهروند بهایی محروم از تحصیل از سازمان سنجش را ابرام و تائید کرد.بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “پس از گذشت حدود ۴ سال در روزهای اخیر اعتراض این شهروند بهایی به حکم صادره توسط شعبه یک دیوان عدالت اداری مبنی بر صحیح بودن اقدام سازمان سنجش در محروم کردن وی از تحصیل رد و به ترانه قیامی و وکیل وی ابلاغ شده است”. این شهروند بهایی در جریان کنکور سراسری سال ۹۳ در پی محرومیت از تحصیل از سازمان سنجش به دیوان عدالت اداری شکایت برده و شکایت وی توسط شعبه اول دیوان عدالت اداری به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر عدم پذیرش بهائیان در دانشگاه‌ها رد شده بود. پیشتر پس از صدور حکم توسط شعبه اول دیوان عدالت اداری این شهروند بهایی از طریق وکیل خود مصطفی احمدیان به دلیل مخالف بودن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و رای شعبه بدوی دیوان عدالت اداری با قوانین داخلی و اسناد و کنوانیسیون‌های بین‌المللی، نسبت به حکم صادره اعتراض کرده بود. این منبع مطلع همچنین افزود: “ترانه قیامی در سال ۹۳ در کنکور سراسری شرکت کرد و پس از آن در سایت سازمان سنجش از انتخاب رشته وی جلوگیری شده بود. با پیگیری دلیل متوجه شد که مانند سایر شهروندان بهایی به دلیل بهایی بودن از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل محروم شده است. در ادامه برای احقاق حق تحصیل خود از سازمان سنجش به دیوان عدالت اداری شکایت برد و پس از مدتی رای این دادگاه صادر و به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر عدم پذیرش بهاییان در دانشگاه‌ها شکایت وی رد شده بود”.

لازم به ذکر است سال جاری نیز دستکم ۵۸ تن از شهروندان بهائی که در کنکور سراسری شرکت کرده بودند، در سایت سازمان سنجش با پیغام نقص در پرونده روبرو و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند.

علیرغم نص صریح قانون، طبق مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

هر ساله گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود. این موضوع حتی افرادی را که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند نیز در بر می‌گیرد.

بر اساس گزارشات منتشره در وبسایت حقوق بشر در ایران,شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.