شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

اعتصاب غذای وحید چاوران در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی در بازداشت

0
126

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱۸شهریور ماه ۱۴۰۲، وحید چاوران، در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی اعتصاب غذا کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۴۰۲، وحید چاوران، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، علیرغم گذشت ۷۸ روز از تاریخ دستگیری، بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان ایلام، محبوس و در اعتراض به این شرایط اعتصاب غذا کرده و خانواده وی در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولان قضایی به آنها در مقابل درب اصلی فرمانداری شهرستان آبدانان تجمع اعتراضی برگزار کردند. وحید چاوران، از تاریخ ۲ تیر ماه بازداشت بسر میبرد.  

یک فرد مطلع از وضعیت این متهم به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:”پس از گذشت ۷۸ روز از بازداشت آقای چاوران هنوز پرونده وی به دادسرا ارجاع نشده و قرار قایی پرونده وی هنوز بازداشت موقت ۳۰ روزه اس که پس از اتمام هر ماه مجددا به مدت ۱ ماه دیگر تمدید می شود و تداوم این شرایط غیرقابل تحمل منجر به برگزاری تجمع اعتراضی خانواده آقای چاوران در مقابل درب اصلی فرمانداری شهرستان آبدانان شده چون پس از چندین مرحله مراجعه آنها به دادسرا، بازپرس پرونده پاسخ درستی به آنها نداده است.” 

این فرد مطلع در ادامه افزود:”آقای چاوران، در اعتراض به این وضعیت در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان ایلام، اعتصاب غذا کرده و در وضعیت نامناسب جسمانی قرار گرفته است.”

لازم به اشاره است، وحید چاوران، در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۴۰۲، در محدوده مرزی ایران و ترکیه، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و برای تشکیل پرونده به بازداشتگاه مرکزی اداره کل اطلاعات استان ایلام، منتقل شده و از آن زمان تا به امروز در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d