شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

افزایش شمار اعدام شدگان در زندان بیرجند به ۳ زندانی

0
176

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲۲شهریور ماه ۱۴۰۲، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) در زندان بیرجند اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۲، عبدالناصر قلجانی، متولد: ۱۳۵۵، فرزند: لال محمدی، متاهل و دارای ۶ فرزند، اهل زاهدان، زندانی متهم به جرائم (موادمخدر) و محبوس در زندان بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی، اعدام شد. 

لازم به اشاره است، عبدالناصر قلجانی، چند سال قبل به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر) در استان خراسان جنوبی، دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام در شعبه دادگاه انقلاب بیرجند به اعدام محکوم شده بود. 

حکم اعدام عبدالناصر قلجانی، توسط قضات دیوان عالی کشور، عینا تائید شد. 

با توجه به اجرای حکم عبدالناصر قلجانی، در سحرگاه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۲ و اجرای احکام اعدام سعید سنجرانی و محسن سنجرانی، تعداد زندانیان اعدام شده در این تاریخ به ۳ تن افزایش پیدا کرد. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت. 

سازمان عفو بین الملل، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم در ادامه واکنش به روند رو به افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران، با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن این قبیل احکام خواستار اقدام جامعه جهانی برای مقابله با حکومت جمهوری اسلامی شد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی را محکوم کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d