دوشنبه , ۲۰ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 11

فیلم زیرزمینی کاباره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد توقیف شد

0
258

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۴۰۲، فیلم زیرزمینی کاباره، به دستور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد توقیف و از انتشار و پخش آن جلوگیری بعمل آمد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به ایرنا، طی روزهای اخیر، فیلم زیرزمینی کاباره، به تهیه‌ کنندگی یک چهره شناخته شده خارج از کشور توقیف شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”عوامل اصلی فیلم که نقش موثری در جریان سازی جشنواره‌های خارجی علیه کشوردارند، با هماهنگی برخی چهره‌های سینمایی داخلی از جمله چندین بازیگر زن مطرح سینما کاباره را کلید زدند و مدتی نیز در حال فیلمبرداری این پروژه غیرقانونی بوده‌اند.”

همچنین، نقش اول کاباره را یکی از بازیگران زن شناخته شده در سینمای ایران بر عهده داشته است. 

در این گزارش، به هویت تهیه کننده فیلم کاباره که از عنوان تحت عنوان (چهره شناخته شده) یاد شده اشاره ای نشده است.

اجبار شهروندان به پیروی از یک نوع عقیده خاص به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

از سوی دیگر، در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، به صراحت بر حق جملگی شهروندان در برخورداری از حقوق برابر و عدم تبعیض در جامعه به بواسطه جنسیت افراد و یا تفکرات و نگرشهای شخصی افراد تاکید شده است.

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص افزایش، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در ایران هشدار داد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d