یک شنبه , ۱۹ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 11

گزارشی از وضعیت زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
164

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲۲شهریور ماه ۱۴۰۲، زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در حالی دوران حبس خود را سپری می کند از حق تماس و سایر حقوق یک زندانی محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۴۰۲، زهره سرو، فعال اینستاگرامی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، با توجه به سپری کردن بیش از یک سوم از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود و درخواست آزادی مشروط نه تنها در بلاتکلیف بسر می برد بلکه از حق تماس تلفنی با خانواده و وکیل مدافع خود و اعزام به مرکز درمانی هم محروم است. 

به نقل از یک فرد مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”خانم سرو با توجه به اینکه ۲ سال را در زندان سپری کرده طی این مدت حتی برای ۱ روز هم به مرخصی اعزام نشده است. همچنین، در خواستی را برای استفاده از حق آزادی مشروط برای دادستان تهران ارسال کرده اما پس از گذشت مدتی قابل توجه و اینکه او بیش از یک سوم از مجموع زندان ۵ ساله خود را سپری کرده اما هیچ پاسخی به درخواست وی نشده است. مادر این زندانی سیاسی، از ناحیه لگن با شکستگی مواجه شده و این زنداین سیاسی ۲ سال هست که مادر خود را بر اثر ممانعت از اعزام وی به مرخصی ندیده است. از سوی دیگر، تمامی تماسهای تلفنی وی لغو شده و او از حق تماس محروم است و مسئولان زندا اوین شماره تماس وکیل این زندانی سیاسی که در کارت تلفن وی بود را حذف کردند.” 

این منبع مطلع در ادامه افزود:”با توجه به بیماری مفصلی و سایر مشکلات جسمانی که خانم سرو از آنها در رنج است حتی از اعزام به مرکز درمانی محروم مانده و تداوم این شرایط منجر به افزایش مشکلات روحی و روانی خانم سرو شده است.” 

در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۴۰۲، زهره سرو، از بابت پرونده جدید که در دوران حبس برای وی تشکیل شده، پس از اعزام به شعبه ۲ بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران(دادسرای زندان اوین)، توسط محمود حاج مرادی، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) مورد تفهیم اتهام گرفت و با صدور قرار وثیقه از یابت این پرونده به زندان اوین بازگردانده شد.

زهره سرو، از بیماری داخلی زنان در رنج است و از سوی دیگر در ناحیه مفاصل بخصوص در قسمت زانوهای خود با سستی و بی رمقی مواجه شده و در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۴۰۲، پس از اعزام به بیمارستان و انجام سونوگرافی مطلع شد که در سینه سمت راستش ۲ کیست دارد و با توجه به ناشناخته بودن آن نیازمند انجام اقدامات تخصصی درمانی از قبیل انجام آزمایشات سرطان شناسی(پاتولوژی) است اما علیرغم این وضعیت، اواسط فروردین ماه ۱۴۰۲، از بابت فعالیت های مسالمت آمیز مدنی اش در داخل زندان، از سوی وزارت اطلاعات با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق هدایت یک پیج اینستاگرامی) تحت بازجویی قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، زهره سرو، برای نخستین مرحله از زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس از انجام‌ بخشی از مراحل درمانی به زندان بازگردانده شد و مجددا در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، برای انجام‌ بخش دیگری از مراحل درمانی خود به همان بیمارستان اعزام شد اما در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، به بهانه اعزام مجدد به بیمارستان، پس از ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز به سلول انفرادی در سالن ۹ زندان قرچک ورامین انتقال داده شد و پس از ۱۸ روز به سالن ۸ آن زندان و در اتاقی جداگانه منتقل شد اما مجددا در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، به همراه چند تن دیگر از زندانیان سیاسی به زندان اوین بازگردانده شد.. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تشریح محرومیت این‌ زندانی سیاسی از حق درمان و ممانعت مسئولان زندان اوین برای اعزام وی به مرکز درمانی اطلاع رسانی کرده بود. 

زهره سرو، در تاریخ ۳دی ماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران قرارگاه ثارالله وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام (فعالیت در فضای مجازی و مدیریت ۱ صفحه اینستاگرامی)، بازداشت و پس از انتقال به بند۱الف و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، زهر سرو، با اتهام (نگهداری مشروبات الکلی) توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ استان تهران، به پرداخت جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.‌

این فعال فضای مجازی، در بخش دوم پرونده قضایی خود توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به اتهام(توهین به رهبری)، (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۴ ماه فعالیت موثر در بسیج و مطالعه و تفسیر سوره حجرات محکوم شد. این حکم پس از تائید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا محکوم شد.‌

در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، زهره سرو، پس از اجرای حکم شلاق خود از بابت اتهام(حمل و نگهداری مشروبات الکلی)به مرخصی اعزام شد. و این در حالی بود که‌ پیشتر حکم شلاق وی به جریمه نقدی تغییر و زهر سرو پس از پرداخت مبلغ جریمه و تحویل فیش پرداختی به واحد اجرای احکام آن پرونده مختومه اعلام شده بود. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d