•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

انتقال اجباری زهره سرو به زندان‌ قرچک ورامین

0
54

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۵بهمن ماه ۱۴۰۱، زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین بدون اعلام قبلی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان اوین، به بهانه اعزام به بیمارستان، سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود است.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”روز سه شنبه با توجه به اینکه زهره سرو هر از چند گاهی برای تکمیل مراحل درمانی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام می شود مسئولان زندان اوین از این مساله بعنوان یک ابزار برای فریب وی استفاده کرده و پس از خروج زهره از بند زنان بدون اعلام قبلی نه تنها وی را به بیمارستان منتقل نکردند بلکه به زندان قرچک ورامین انتقالش دادند.” 

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، زهره سرو، برای نخستین مرحله از زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس از انجام‌ بخشی از مراحل درمانی به زندان بازگردانده شد و مجددا در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، برای انجام‌بخش دیگری از مراحل درمانی خود به بیمارستان مذکور اعزام شده بود. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی به تشریح محرومیت این‌ زندانی سیاسی از حق درمان و ممانعت مسئولان زندان اوین برای اعزام وی به مرکز درمانی اطلاع رسانی کرده بود. 

زهره سرو، در تاریخ ۳دی ماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام فعالیت در فضای مجازی و مدیریت ۱ صفحه اینستاگرامی، بازداشت و پس از انتقال به بند۱الف و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

با آغاز مراحل دادرسی، زهر سرو، با اتهام (نگهداری مشروبات الکلی) توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ استان تهران، به پرداخت جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.‌

این فعال فضای مجازی، در بخش دوم پرونده قضایی خود توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به اتهام(توهین به رهبری)، (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۴ ماه فعالیت موثر در بسیج و مطالعه و تفسیر سوره حجرات محکوم شد. این حکم پس از تائید در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ۵ سال حبس تعزیری لازم به اجرا محکوم شد.‌

در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، زهره سرو، پس از اجرای حکم شلاق خود از بابت اتهام(حمل و نگهداری مشروبات الکلی)به مرخصی اعزام شد. و این در حالی بود که‌ پیشتر حکم شلاق وی به جریمه نقدی تغییر و زهر سرو پس از پرداخت مبلغ جریمه و تحویل فیش پرداختی به واحد اجرای احکام آن پرونده مختومه اعلام شده بود. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان و یا طرح اتهامات بی پایه براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هازندان اوینحق درمان زندانیزنان زندانیان سیاسیزنان زندانی در جمهوری اسلامیزنان زندانی سیاییحقوق بشر در ایرانبند زنان زندان اویننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبندسه زندان قرچکزهره سروانتقال زندانیحق درمانحق درمان زندانیان در ایرانبند زنان در زندان قرچک ورامینبندزنان زندان قرچک در ورامینزندانیان‌سیاسیانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیبندزنان زندان اوینحق درمان زندانیانزنان زندانی عقیدتیحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانمنشور حقوق شهروندی،زنان زندانیبند یک زندان قرچکمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانانتقال زندانی سیاسیبند زنان زندانی سیاسیزنان زندانی،محرومیت از حق درمان زندانیحقوق بشر ایرانانتقال زندانیانانتقال زندانیان سیاسی در ایراناعتصاب غذای زنان زندانی سیاسیزهره سرو زندانی سیاسیزنان زندانی در ایرانتحصن زنان زندانیاندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامینانتقال زندانیان سیاسیزندانی سیاسی زهره سروحقوق بشراطلاعیه زنان زندانیبند زنان زندان قرچک ورامینتحصن زنان زندانی سیاسیزنان زندانی در زندان قرچک ورامینحق درمان زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.