•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

ممانعت قاضی صلواتی در حضور محمد مقیمی, وکیل رضا خندان و فرهاد میثمی از حضور در جلسه دادگاه

0
445

محمد مقیمی، وکیل مدافع فرهاد میثمی و رضا خندان، طی یادداشتی از ممانعت قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برای حضورش در جلسه محاکه این دو کنشگر مدنی خبر داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، به دستور قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از ورود محمد مقیمی وکیل مدافع فرهاد میثمی و رضا خندان در جلسه دادگاه جلوگیری شد. محمد مقیمی طی یادداشتی در این رابطه در صفحه فیس بوک خود نوشت: «روز ۱۱ آذر بنابر ابلاغی که به آقای رضا خندان و دکتر فرهاد میثمی در زندان مبنی بر تشکیل جلسه رسیدگی به اتهامات ایشان شده بود، موکلم آقای فرهاد میثمی با توجه به این‌که موعد ۷ روز فاصله قانونی میان ابلاغ تا جلسه رسیدگی رعایت نشده است (ماده ۳۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری) و همچنین، ملاقات با وکیل انتخابی پیش از جلسه رسیدگی و مطالعه پرونده توسط وی قبل از برگزاری دادگاه برای تدارک دفاع و دیگر اصول دادرسی عادلانه رعایت نشده بود از حضور در دادگاه امتناع ورزیدند. به اینجانب نیز اجازه ورود به دادگاه داده نشد. توضیح این‌که در یکماه اخیر به بهانه‌های واهی از حضور اینجانب به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب جهت پیگیری پرونده دکتر میثمی جلوگیری به عمل آمده است.

آقای رضا خندان نیز همانطور که پیش از این اعلام نموده بود به دلیل این‌که اتهامات خود را سیاسی می‌داند و دادگاه انقلاب را صالح به رسیدگی نمی‌داند، از حضور در دادگاه خودداری کردند.
شایان یادآوری است، برابر قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی حقوق بشری و اصول مسلم حقوقی، محاکمه بدون حضور وکیل انتخابی فاقد ارزش و اعتبار حقوقی و قانونی است.»

گفتنی است، رضا خندان پیش از این نیز یک‌بار در تاریخ ۱۴ مهرماه از رفتن به دادگاه امتناع کرده بود.

محمد مقیمی گفته بود که برابر ماده ۳۴۳ قانون آئین دادرسی کیفری، فاصله میان ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نیاید کمتر از یک هفته باشد و به همین جهت موکلش از رفتن به دادگاه سر باز زده بود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، پس از احضار و تهدید تلفنی، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور۹۷، از سوی ماموران وزارت اطلاعات در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد.

گفتنی است، رضا خندان پیش از بازداشت و در شامگاه ۱۲ شهریورماه خبر از احضار و تهدید تلفنی خود داده و در فیس‌بوک شخصی‌اش نوشته‌بود: «شخصی امروز با موبایل‌ام تماس گرفت و گفت که از وزارت اطلاعات تماس می‌گیرد. او گفت که باید فردا به آنجا بروم.»

برای رضا خندان، از سوی شعبه ۷ دادسرای اوین، قرار وثیقه‌ی سنگین ۷۰۰ میلیون تومانی صادر شده بود و “اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “اشاعه و ترویج بی‌حجابی” در جامعه به وی تفهیم شده است.

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای بازداشت رضا خندان را محکوم کرد. فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل در واکنش به بازداشت رضا خندان، همسر وکیل برجسته حقوق بشر نسرین ستوده، گفت: «مقامات ایران ابتدا نسرین ستوده را با اتهامات واهی زندانی کرده‌اند، سپس دوستان و خانواده اش را مورد آزار و اذیت و ارعاب و تهدید قرار داده‌اند و حالا هم همسرش را بازداشت کرده‌اند. این اقدامات بی رحمانه نشان ‌می‌دهد که مقامات ایران تا چه اندازه عزم خود را جزم کرده‌اند که صدای وکلا و مدافعان حقوق بشر را خفه کنند و حتی خانواده های آنها را هدف قرار دهند.»

فرهاد میثمى، پزشک و فعال مدنی، نهم مردادماه بازداشت شد و یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده‌بود، دست به اعتصاب غذا زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت”، “تبلیغ بر علیه نظام” و “توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام” شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

او چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دیگر خواسته‌های آقای میثمی صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان، همسر نسرین ستوده است.

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

پیش از این نیز دو تن از معلمان محبوس در زندان اوین و بیش از ۱۴۰۰ تن از پزشکان، کتاب‌فروشان، فعالان حوزه نشر و تحصیل‌کردگان دانشگاهی در کشور با نگارش نامه‌هایی سرگشاده نسبت به وضعیت این فعال مدنی ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری وی شده‌اند.

همچنین رضا خندان، همسر نسرین ستوده و فعال مدنی محبوس در زندان اوین نیز روز یکشنبه ۲۲ مهرماه با نگارش نامه‌ای سرگشاده نسبت به انتقال اجباری این زندانی به بهداری زندان اعتراض کرده و این کار را رفتاری “غیرحرفه‌ای” و “غیرانسانی” خوانده است.

فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در بند ۸ زندان اوین از تاریخ ۱۰ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده بود  در وضعیت وخیم جسمانی بسر میبرد و از وضعیت جسمی او و کیفیت اعتراض او اطلاع دقیقی در دست نیست.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی این فعال مدنی شده و از مقامات ایران خواسته‌ که فرهاد میثمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: