•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

اعتصاب غذای دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

0
730

از تاریخ ۲۳ اسفند ماه سالجاری دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان فشافویه « تهران بزرگ» بنامهای «علیرضا شیرمحمدی» و «برزان محمدی» در اعتراض به وضعیت نا مناسب و محرومیتهای گسترده در این زندان دست به اعتصاب غذا زدند . این دو زندانی امروز وارد سومین روز اعتصاب غذای خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، علیرضا شیرمحمدی و برزان محمدی دو تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ «فشافویه» در اعتراض به  آنچه که وضعیت نامناسب نگهداری آنها در این  زندان بوده است از  تاریخ ۲۳ اسفندماه سالجاری دست به  اعتصاب غذا زده اند. بنقل از یک منبع مطلع نزدیک به این دو زندانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: اعتصاب غذای برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدی  که از تاریخ ۲۳ اسفند ماه سالجاری و در اعتراض به وضعیت نامناسب مکان نگهداری آنها در زندان و فقدان امکانات لازم در مکان مورد نظر و با هدف در خواست انتقال آنها به زندان اوین صورت گرفته است.  لازم به ذکر است که علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۶ تیر ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شدند.

برزان محمدی, در زمان محاکمه با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در حال حاضر در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ محبوس میباشد.

همچنین علیرضا شیرمحمدی نیز با اتهامات: “توهین به رهبری”, “توهین به روح الله خمینی” و “تبلیغ علیه نظام” به سال حبس تعزیری محکوم شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۴ اسفند ماه سالجاری طی گزارشی از تعیین زمان دادرسی بر پرونده برزان محمدی توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین جلسه  رسیدگی به اتهامات علیرضا شیرمحمدی در دادگاه تجدیدنظر علیرضا شیرمحمدی در اواسط  فروردین‌ سال ۱۳۹۸ برگزارخواهد شد.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۶ دی ماه سالجاری طی گزارشی با مضمون لیست اسامی زندانیان محبوس در زندان فشافویه را منتشر کرده بود به وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدی نیز اشاره شده بود.

تجمعات اعتراضی مرداد ماه سال ۱۳۹۷ در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی شهروندان در محله شاپور قدیم اصفهان آغاز شد که بنابر گزارش‌ها به شهرهای دیگر ایران نیز منتقل شد. حرکت‌های اعتراضی در اصفهان روز سه‌شنبه نهم مرداد ماه با تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شهرک صنعتی امیرکبیر در محله شاپور جدید آغاز شده بود  و شهروندان اصفهان در کنار شعارهایی علیه گرانی، تورم و بیکاری، خواستار پیوستن بازاریان، کسبه و کامیونداران به جمع تظاهرکنندگان و حمایت آنها شده بودند. اصفهان از جمله کلانشهرهای ایران است که با معضل کمبود آب شرب و آلودگی شدید هوا روبروست. در ماه‌های گذشته حرکت‌های اعتراضی فراوانی به خاطر کم‌آبی، گرانی، بیکاری و وضعیت بد معیشتی در شهرهای مختلف ایران رخ داده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: