•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

حسن ودائی پور, زندانی سیاسی- امنیتی محبوس در زندان سبزوار به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شد

0
482

حسن ودائی پور«ناصری» شهروند اهل شوش و زندانی سیاسی- امنیتی محبوس در زندان سبزوار که در حال سپری کردن دوران محکومیت ۲۰ ساله حبس خود در تبعید و در این زندان بوده است بدون هماهنگی و بطور ناگهانی به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، حسن ودائی پور (ناصری) شهروند عرب محبوس در زندان سبزوار که در حال سپری کردن دوران حبس ۲۰ ساله  توام با تبعید خود در این زندان بود, بدون هماهنگی قبلی و بطور ناگهانی از بند این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده است. این زندانی سیاسی – امنیتی در دی ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب بابت اتهامات”محاربه باخدا”، “اقدام علیه امنیت کشور” و “ارتباط با خارج از کشور” به تحمل ۲۰ سال حبس در تبعید (زندان سبزوار)  محکوم شده بود. بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت : «حسن ودائی پور بعد از بازداشت چندی ماه در بازداشتگاه اطلاعات اهواز تحت شدیدترین شکنجه جسمی و روحی قرارگرفته بود که بعد از صدور حکم در دادگاه انقلاب او را به زندان مشهد منتقل کرده‌اند. او چند سال در زندان مشهد بود و سپس او را به زندان باز معرفی کرده‌اند و از رأی باز استفاده می‌کرد». این منبع مطلع در ادامه گفت: «حسن ودائی پور«ناصری» از حدود ۲۰ روز پیش به  زندان بسته  منتقل شده بود. در اواخر اسفندماه ۱۳۹۷ بستگان این زندانی سیاسی از طریق زندان وکیل آباد مشهد مطلع شدند که وی از این زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در  اهواز منتقل‌ شده است و تاکنون از سرنوشت او هیچ اطلاعی در دست نیست.

انتقال “حسن ودایی پور” به شکل غیرمنتظره و بعد از گذشت ۸ سال حبس، موجب نگرانی و ناراحتی خانواده و بستگان او شده است.

مأموران اداره اطلاعات در مورخ دی‌ماه سال ۱۳۹۰ “حسن ودائی پور” را به همراه ۸ تن از جوانان شهرستان شوش پس از وقایع اربعین بازداشت کردند.

این بازداشت‌ها در شهر شوش در پی، پایکوبی و سرودن شعارهای ملی عربی در روز اربعین حسینی و همچنین پس از دیوارنویسی توسط عده‌ای از جوانان عرب و دعوت مردم به تحریم انتخابات مجلس، صورت گرفته بود.

در فروردین ۹۱ شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول به ریاست قاضی اندی، ۹ شهروند عرب اهل شوش را بابت اتهامات”محاربه باخدا”، “اقدام علیه امنیت کشور” و “ارتباط با خارج از کشور” در مجموع به ۱۴۰ سال زندان در تبعید در شهرهای سبزوار، رشت، گرگان، ساری، یزد، اردبیل، شیراز و همدان محکوم کرد.

اسامی و احکام صادر شده نه تن که به اتهام محاربه با خدا و مفسد فی‌الارض، اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گروه‌های سیاسی خارج از کشور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول به احکام زندان و تبعید محکوم شده اند به این شرح است:

حسن ودائی پور، ۲۰ سال حبس در تبعید در زندان سبزوار، احمد دبات فرزند علیوی ٢٠ سال حبس و تبعید به شهر رشت‌، ماهر کعبی (زغیبی) فرزند رحیم ١٠ سال حبس و تبعید، علی کنانی (جع جع) ٢٠ سال حبس و تبعید به شهر ساری، سجاد بیت‌عبدالله ١۵ سال حبس و تبعید به شهر گرگان، جعفر کعبی از روستای بیت علاوی شهر شوش ١۵ سال حبس و تبعید به یزد، یوسف (لطیفی) خسرجی ١٠ سال حبس و تبعید به شیراز، احمد کعبی (زغیبی) فرزند رحیم ١۵ سال تبعید به کرمان، عباس صگوری، ١۵ سال تبعید به همدان.

در اثر شکنجه‌های شدید روحی و جسمی سه نفر از بازداشت‌شدگان به نام‌های احمد دبات، على (سجاد) بیت عبدالله و ماهر کعبی مجبور به اعترافات اجباری در کانال ” پرس تی وی” شدند.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: