•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

عفو و تخفیف مجازات ۷۹ هزار زندانی در راستای عفو ۲۲ بهمن

0
444

اصغر جهانگیر, رئیس سازمان زندان های کشور از عفو ۷۹ هزار زندانی در جریان سالروز ۲۲ بهمن تا ۱۳ اسفندماه خبر داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، به نقل از ایسنا، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: تا پایان سیزدهم اسفند سال جاری آمار زندانیان مشمول بخشنامه عفو گسترده زندانیان به ۷۹ هزار نفر رسید. بر اساس این آمار ۴۷ هزار زندانی آزاد و ۳۲ هزار نفر نیز مشمول تخفیف شده اند. گفتنی است این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می گیرد در کنار این آمار و ارقام، شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی شده و از زمان آغاز اجرایی شدن این دستورالعمل دستکم ۴۷ زندانی یا محکوم سیاسی مشمول آن شده‌اند. اصغر جهانگیر با بیان اینکه اجرای بخشنامه عفو گسترده محکومان همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: طبق آخرین آمار از مشمولین بخشنامه عفو گسترده زندانیان تا پایان روز سیزدهم اسفند ماه تعداد ۷۹۰۰۰ نفر مشمول اجرای بخشنامه شدند که از این تعداد ۴۷۰۰۰ زندانی آزاد و ۳۲۰۰۰ نفر مشمول تخفیف مجازات شدند. حقوق بشر در ایران در گزارشات مختلفی از آزادی تعداد بسیاری از زندانیانی که مشمول عفو ۲۲ بهمن بودند در غالب خبر آزادی آنها اطلاع رسانی کرده بود. وی در خصوص استان هایی که بیشترین تعداد مشمولین را داشتند گفت: استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس و کرمان به ترتیب پنج استان اول کشور هستند که بیشترین تعداد محکومین مشمول عفو را تا پایان دیروز دارند.

جهانگیر در خصوص بیشترین درصد آزادی در هر استان نسبت به تعداد محکومان همان استان نیز گفت: بر اساس آخرین گزارش ها به ترتیب استان های سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، گیلان و قزوین بالاترین درصد مشمولین عفو نسبت به محکومین کل استان را دارند.

وی تعداد زندانیان اتباع بیگانه که تا پایان ۱۳ اسفندماه مشمول این عفو قرار گرفته اند را تعداد ۱۰۲۱ نفر اعلام کرد.

وی در خصوص زنان زندانی مشمول این بخشنامه تعداد زنان زندانی مشمول این بخشنامه را ۲۲۸۰ نفر عنوان کرده و مدعی شده است که در مجموع ۳ درصد از کل زندانیان کشور را زنان تشکیل می دهند.

این تخفیف مجازات، توقف حکم و آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت گرفته است با توجه به آمار منتشر شده، شامل درصد ناچیزی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

مسئولین قضایی پیش تر آمار کسانی که قرار است در این طرح شامل عفو بشوند را تا سقف ۵۰ هزار نفر اعلام کرده بودند.

لازم به ذکر است که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب ۵۷ مسئولان قضائی جمهوری اسلامی که در این روزها منافع و پایه های حکومت خود را در معرض خطر می بینند و از سوی دیگر در تلاش برای حفظ قدرت خود هستند با اعطای اینگونه ازادای ها میخواهند برای خود موقعیت و فضائی را باز کنند.

صادق لاریجانی, رئیس قوه قضائیه در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ در نشستی که با مسئولان قضائی داشت ضمن اعلام خبر اعطای ازادی به ۵۰ هزار نفر از زندانیان گفت در حال حاضر در ایران زندانی سیاسی وجود ندارد و هیچ فردی به دلیل انتقاد مورد بازداشت و محاکمه قرار نمیگیرد که جمله مقام عالی رتبه قضائی جمهوری اسلامی در نوع خود جای تعجب و تفکر دارد که اگر در ایران در حال حاضر زندانی سیاسی وجود ندارد و یا هیچ فردی بدلیل انتقاد مورد محاکمه و بازداشت قرار نمیگیرد پس شهروندانی مثل: آرش صادقی, گلرخ ایرائی, ارژنگ داوودی, سهیل عربی, آتنا دائمی و بسیاری دیگر از زندانیان محبوس دیگر نشان از چیست؟

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: