•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

تداوم نگهداری محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمدشیرانی در قرنطینه زندان مرکزی اردبیل

0
465

محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی، دو زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان مرکزی اردبیل علیرغم بیش از ۷۰ روز از انتقال به قرنطینه این زندان، کماکان در وضعیت بلاتکلیف و در بی خبری بسر می‌ برند. این دو زندانی اوایل بهمن ماه مورد تفهیم اتهام از بابت پرونده جدیدی قرار گرفتند. این دو زندانی سیاسی از زمان تبعید به قرنطینه اجازه تماس یا ملاقات با خانواده های خود را نیافته اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمد صابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی دو زندانی سیاسی در تبعید و محبوس در زندان مرکزی اردبیل علیرغم گذشت بیش از ۷۰ روز از انتقال تنبیهی به قرنطینه این زندان، این دو زندانیان کماکان در بی خبری و وضعیت نامشخصی به سر می‌ برند. این دو زندانی اوایل بهمن ماه مورد تفهیم اتهام از بابت پرونده جدیدی قرار گرفتند. این دو زندانی سیاسی از زمان تبعید به قرنطینه اجازه تماس یا ملاقات با خانواده های خود را نیافته اند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر و تداوم نگهداری این دو زندانی سیاسی در قرنطینه زندان مرکزی اردبیل گفت: “علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده این زندانیان، مسئولین زندان تاکنون پاسخ روشنی در ارتباط با وضعیت آنها نداده‌اند و نزدیک به ۲ ماه و نیم بی‌خبری از وضعیت ملک رئیسی و شیرانی باعث افزایش نگرانی خانواده آنها شده است”.
این منبع مطلع در ادامه گفت “روز شنبه هفته گذشته ۴ اسفندماه شیراحمد شیرانی و روز یکشنبه ۵ اسفندماه محمدصابر ملک رئیسی به دادگاه منتقل شده و مجددا به قرنطینه بازگردانده شده‌اند. دلیل این انتقال مشخص نیست ولی گفته شده که مربوط به وضعیت پرونده جدید آنان است که به تازگی علیه آنان در زندان مفتوح شده است”.
این زندانیان که کماکان در بند قرنطینه زندان اردبیل نگهداری می‌شوند از تماس با خارج از زندان و ملاقات با خانواده نیز محروم هستند.

نگهداری طولانی مدت آنها در قرنطینه و محروم کردن آنها از تماس با خانواده های خود بدون حکم مشخص قضایی یا انضباطی خلاف آیین نامه های مدون سازمان زندانها و مصداق رفتار سلیقه ای مسئولین زندان محسوب می شود.
محمد صابر ملک رئیسی که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵ سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس از یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

محمدصابر ملک رئیسی در زمان محاکمه اعترافهای خود را تحت شکنجه و فشار و زور ضرب و شتم دانسته بود با این حال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود.

لازم به ذکر است محمدصابر ملک رئیسی بعنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.
دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش شیراحمد شیرانی است، آقای شیرانی ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است. وی نهایتا در یک دادگاه پر ابهام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

محمدصابر ملک رئیسی، که در تاریخ ۳ دی‌ماه سال جاری با دستور قضایی به قرنطینه زندان تبعید شد. همچنین شیراحمد شیرانی دیگر زندانی محبوس در این زندان نیز که در تاریخ ۲ دی‌ماه پس از بازجویی به بند بازگردانده شده بود، در تاریخ ۵ دی ماه به قرنطینه این زندان تبعید شد.

لازم به ذکر است محرومیت محمد صابر ملک رئیسی از دسترسی به خدمات پزشکی  و عدم توجه مسئولان زندان اردبیل در مداوای این زندانی سیاسی به دو سال پیش باز میگردد. حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ طی گزارش از محرومیت محمدصابر ملک رئیسی از دسترسی به خدمات پزشکی جهت درومان اطلاع رسانی کرده بود.

در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه ۹۷، این دو زندانی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبرو شده و تحت عنوان “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در شبکه‌های معاند در جهت تخریب نظام مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. دلیل تفهیم این اتهام به این زندانی سیاسی به نامه ای بازمیگردد که وی با عنوان شکنجه ای بنام جشن تولد در زندان مرکزی اردبیل به “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران افشاگری کرده بود.

گفته می‌شود پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون ریالی به دادگاه ارجاع شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: