دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی, فعال اجتماعی برگزار شد

0
712

امروز یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷، جلسه رسیدگی به اتهامات عباس لسانی، فعال اجتماعی ساکن اردبیل که پیش تر مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود از حدود دو ماه پیش در زندان این شهر در بازداشت به سر می برد در محل دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷، عباس لسانی” فعال اجتماعی از زندان مرکزی اردبیل به دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان منتقل و آخرین جلسه دادرسی برای وی برگزار شد. یک منبع مطلع در خصوص برگزاری این جلسه به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “امروز یکشنبه عباس لسانی را از زندان اردبیل به دادسرای عمومی و انقلاب  این شهر منتقل کردند. در آغاز جلسه دادگاه آقای لسانی حاضر نشدند با لباس فرم زندان در جایگاه متهم حاضر شود و همین امر باعث شد که وی را با زدن دستبند و پابند به شعبه ویژه بازپرسی اردبیل به ریاست قاضی نونهال، معاون دادستان دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل منتقل کنند”. این منبع مطلع همچنین افزود: “در طی جلسه دادرسی اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن”، “اجتماع و تبانی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی” و “تبلیغ علیه نظام” با صدور کیفرخواست علیه وی مطرح شدند”. آقای لسانی در جلسه دادرسی دفاعیات خود در برابر اتهامات مطروحه را به زبان ترکی ارائه داد. طبق اظهارات قاضی نونهال جلسه امروز پایان مراحل دادرسی این پرونده بود. دادگاه در روزهای آینده به صدور رای اقدام خواهد کرد.

لازم به یادآوری است عباس لسانی پیشتر در تاریخ ۷ اسفندماه توسط شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شده بود.

طرح اتهامات سنگین به عباس لسانی که از شناخته شده ترین چهره های فعالان اتنیکی قائل به عدم خشونت در کشور است به گمانه زنی ها در خصوص سناریوسازی دستگاه امنیتی دامن زده است.

عباس لسانی, پیش‌تر از محکومیت ۱۰ ماه حبس خود توسط دادگاه انقلاب اردبیل و ارجاع این حکم به اجرای احکام این دادگاه مطلع شده بود. این فعال با سابقه اتنیکی در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده بود. دو روز پس از بازداشت مورخ ۱۷ دی‌‎ماه، عباس لسانی، با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شده بود.

عباس‌لسانی ۲۵ دی ماه امسال در حالی که در جریان واخواهی یک حکم غیابی در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز حضور پیدا کرده بود، جهت جلوگیری و ممانعت از ملاقات او با جمع کثیری از فعالین اجتماعی به دیدارش آمده بودند توسط نیروهای قضائی و امنیتی  بازداشت و به و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شد.

عباس لسانی در حال حاضر در بند ٨ زندان مرکزی اردبیل در بازداشت موقت بسر می‌برد. این فعال اجتماعی از زمان بازداشت که به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شده بود بدلیل غیرقانونی دانستن بازداشتش و از سوی دیگر عادلانه نبودن روند دادرسی پرونده اشدست به اعتصاب غذا زده بود. این فعال اجتماعی در تاریخ ۵ بهمن ماه سالجاری به همراه ۵ تن دیگر از فعالان اجتماعی محبوس در زندانهای ایران که آنها هم در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می بردند به اعتصاب غذای خود پایان داده است. 

این شهروند ساکن اردبیل، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شده است.

لازم به یادآوری است که عباس لسانی سوابق متعدد بازداشت و محکومیت به دلایل عقیدتی را در کارنامه خود دارد، در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

سرکوب فعالان اجتماعی ساکن تبریز که در ایران بدلیل فعالیتهای خود که منطبق با اصول حقوق بشر و اسناد بین المللی هستند از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران میباشد که گزارشگران ویژه حقوق بشر در امور ایران بدفعات در گزارشات دوره ای خود بر آن تاکید کرده اند.

از جمله خواسته های این شهروندان تحصیل فرزندان آنها با زبان مادریشان در مدارس میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.