•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

روحیه نریمان, شهروند بهائی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

0
698

روحیه نریمان, شهروند بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز که در حال سپری کردن محکومیت حبس دو سال و نیم خود بود ساعاتی پیش از این زندان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روحیه نریمان شهروند بهائی محبوس در زندان عادل آباد شیراز ساعاتی پیش از این زندان آزاد شده است. روحیه نریمان و همسر وی فرزاد دل آرام در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۵ توسط ادراه اطلاعات سپاه پاسداران در شیراز بازداشت شده بودند و پس از تکمیل پرونده و اتمام بازجوئی ها از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی به اتهام ” تبلیغ علیه نظام و عضویت و تشکیل گروهک های غیر قانونی” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیزی محکوم شده بودند. 

با ارجاع پرونده این زوج بهائی به دادگاه تجدیدنظر, پرونده آنها مجددا در تاریخ ۱۷ خرداد ماه سالجاری توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر شیراز و توسط قاضی کشکولی و قاضی محمدرضا حسین پور مورد بررسی قرار گرفت و دادگاه با  کاهش محکومیت هر دو متهم این پرونده  رای  دادگاه بدوی را کاهش داد و برحسب رای صادره در دادگاه تجدیدنظر؛ روحیه نریمان به ۲ سال و نیم حبس تعزیری و همسر وی  فرزاد دل آرام که اقدام به کپی جزوه بازی و نقاشی کودکان برای کار اطفال در منزل خود کرده بود نیز به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.  لازم به ذکر است که علیرغم این که این زوج بهائی از دادگاه تقاضا کرده بودند اجرای محکومیت حبس آنها به صورت هم‌زمان اجرا نشود تا یکی از والدین بتوانند از کودکانشان نگهداری کنند اما این درخواست مورد قبول دادگاه قرار نگرفت و  نهایتا در تاریخ ۳۰ تیرماه سالجاری طی حکمی کتبی از ایشان خواسته شد تا جهت اجرای مجازات، خود را به دایره اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی شیراز معرفی کنند.

هر دوی این شهروندان علیرغم داشتن فرزند، در مردادماه سال جاری بطور همزمان برای تحمل حبس راهی زندان عادل آباد شیراز شده بودند. 

فرزاد دل آرام در ادامه روند آزاد سازی زندانیان که از آن با عنوان عفو ۲۲ بهمن یاد میشود در تاریخ ۲۴ بهمن ماه سالجاری با توجه عفو مذکور از زندان عادل آباد در شیرزا آزاد شده بود. 

مجموع اتهامات منتسبه بر این زوج بهائی به دلیل تلاش آنها برای محیا کردن امکان تحصیل و آموزش فرزندانشان بوده است.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.