•                  
پنج شنبه , ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 9

حکم اعدام عبدالله قاسم پور, توسط دیوان عالی کشور نقض شد

0
174

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, دیوان عالی کشور, پس از نقض حکم اعدام صادره بر علیه عبدالله قاسم پور, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پرونده این زندانی سیاسی را به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان شعبه هم عرض ارجاع کرد. این زندانی سیاسی پیش از این توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, عبدالله قاسم پور, ۳۵ ساله, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در اردیبهشت ماه سالجاری از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی « بغی », توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شده بود در دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان شعبه هم عرض ارجاع شد. 

براساس این گزارش؛ پرونده عبدالله قاسم پور, فعال سیاسی که پیش از این با اتهام اقدام علیه امنیت ملی « بغی » پس از نقض حکم به شعبه هم عرض یعنی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. 

در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه, عبدالله قاسم پور را  به اعدام محکوم کرده بود. همچنین این فعال سیاسی از بابت اتهام “عضویت در سازمان مجاهدین خلق” نیز به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است؛ در اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, عبدالله قاسم پور, از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی « بغی », اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” و اکبر دلیر, علیرضا حبیبیان و محمدحسین پور نیز با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و ” تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودند. همچنین در حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, همچنین اکبر دلیر, علیرضا حبیبیان و محمدحسین پور بعنوان متهمان ردیف دوم تا چهارم این پرونده نیز هر یک از بابت اتهام “اجتماع و تبانی”, به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. 

با توجه به حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تا لحظه تنظیم این گزارش از مقدار محکومیتهای صادره بر علیه این متهمان در مرحله تجدیدنظرخواهی اطلاعی در دست نیت. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۷, در زمانی که این افراد پس از طی مراحل بازجوئی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بودند با انتشار گزارشی تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این افراد را اطلاع رسانی کرده بود.

لازم به ذکر است؛ اتهام منتسبه به عبدالله قاسم پور, اکبر دلیر, علیرضا حبیبیان و محمدحسین پور در حالی که در مراحل بازجوئی با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی « بغی »”, “عضویت در سازمان مجاهدین خلق”, “اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفته بودند پس از ارجاع پرونده این افراد به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای امنیت تهران اتهامات اکبر دلیر, علیرضا حبیبیان و محمدحسین پور توسط بازپرس شعبه مذکور به “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” تغییر کرد. 

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: