•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

اعتصاب غذای ۷ زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه در اعتراض به عدم رعایت تفکیک جرائم

0
200

حقوق بشر در ایران – روز شنبه ۳اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان مرکزی ارومیه و نگهداری کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان, در اعتراض به به جداسازی زندانیان جرائم سیاسی از متهمان جرائم خطرناک و غیرسیاسی دست به اعتصاب غذا زدند. از میان این افراد سیامک اشرفی اشگه سوء طی هفته گذشته پس از ۲۷ روز به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۳اسفند ماه ۱۳۹۸, کامران درویشی, سیامک اشرفی اشگه سوء, کامران قاسمی, امید سعیدی, کیوان زارع, رضا اسماعیلی, کیوان رشوزاده, هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند جوانان, در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم اعلام اعتصاب غذا کردند. کامران درویشی و سیامک اشرفی اشگه سوء, از میان این افراد در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سالجاری به این بند منتقل شدند. و همزمان با این انتقال سیامک اشرفی اشگه سوء پس از ۲۷روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود. 

براساس این گزارش؛ “این زندانیان سیاسی با توجه به نوع اتهامات که مرتبط با جرائم سیاسی می باشد در میان زندانیانی با جرائم عادی در بند جوانان زندان مرکزی ارومیه بسر می برند و هدف خود را از این اعتصاب غذا اختصاص حداقل ۱ اتاق جدای از سیار زندانیان دیگر اعلام کردند.

همچنین طی ماههای گذشته علیرغم وعده های مسئولان این زندان برای اختصاص دادن اتاقی مجزا برای زندانیان  زندانی سیاسی در اعتراض به این امر اعلام اعتصاب غذای اعتراضی کردند. 

لازم به ذکر است از میان این زندانیان سیاسی, سیامک اشرفی اشگه سوء و کامران درویشی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, به بهانه آزادی در ماههای آتی با توجه به اینکه سیامک اشرفی اشگه سوء در بیست و هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود بسر می برد به این بند منتقل شدند و در پی وعده مسئولان با تائید درخواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. 

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به سیامک اشرفی اشگه سوء, در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرده بود: “این زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی ۲۸ روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذاشت در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, طی نامه ای به مسئولان زندان ارومیه اعلام کرده بود که اعتصاب غذای خود را از تَر به خشک تبدیل کرده است. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, زندانی سیاسی که در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ و در زمانی که در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه بسر می برد, در اعتراض به مخالفت مسئولان قضائی با درخواست آزادی مشروط وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود. 

سیامک اشرفی اشگه سوء, از تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۹۵ در زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود می باشد و تا به امروز بیش از نیمی از دوران محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۵, توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بود و پس از انتقال بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی با تفهیم اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با آغاز روند دادرسی پرونده وی به شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه ارجاع شد و این زندانی سیاسی از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

همچنین پیرامون کامران درویشی, دیگر زندانی سیاسی لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را سپری کرده است. 

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷, در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود.

بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین  ۳تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبانماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, کامران درویشی, ضمن انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم ۲ اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفت که این اتهامات به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در این زندان شده بود صورت گرفت. 

“رضا اسماعیلی” و “کیوان زارع”, دو تن دیگر از شهروندان اهل ارومیه که در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸, در جریان این تجمع اعتراضی در شهرستان ارومیه بازداشت شده بودند و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست “قاضی چابک” از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”, به ریاست “قاضی چابک” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هریک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

همچنین کامران قاسمی، کیوان رشوزاده و امید سعیدی، سه شهروند اهل ارومیه حدود ۵ ماه پیش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بودند. این شهروندان پس از چند هفته بازجویی به بند جوانان زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند.

کامران قاسمی، امید سعیدی, در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, با صدور حکمی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب کرد مخالف نظام” هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

لازم به ذکر است که اعمال فشار بر زندانیان از قرار دادن زندانیان با عقاید متضاد در یک بند بسته مسبوق به سابقه است. این اتفاق پیشتر در زندان رجایی‌ شهر و با قرار دادن زندانیان سنی مذهب در مجاورت بند زندانیان سیاسی این زندان اتفاق افتاده بود و در نهایت به تنش و درگیری منجر شد. 

با استناد به  بند ۲ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی « مصوب مجمع عمومی سازمان ملل » که در تاریخ ۱۳۵۴/۲/۱۷ به تصویب مجلس کشورمان نیز رسیده است، متهمان باید جدا از محکومان نگهداری شوند و ماده ۵۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ نیز نگهداری محکومان و متهمان در یک مکان را ممنوع کرده است. چه این که متهم کسانی است که هنوز مورد محاکمه قرار نگرفته است و این امکان وجود دارد که پس از برگزاری دادگاه تبرئه شوند. با وجود این تاکیدهای قانونگذار، اصل تفکیک جرایم در زندان های ایران به طور کامل اعمال نمی شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: