•                  
جمعه , ۲۶ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

عبدالرضا قنبری, پس از اتمام دوران محکومیت حبس آزاد شد

0
316

حقوق بشر در ایران – ساعاتی پیش, “عبدالرضا قنبری”, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۷ و ۶ ماهه خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز یکشنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, “عبدالرضا قنبری, معلم و زندانی سیاسی پس از تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری با توجه به اتمام دوران محکومیت خود از این زندان آزاد شد. “عبدالرضا قنبری”, در درگیریهای عاشورای سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و توسط دادگاه انقلاب تهران و در محله بدوی به اعدام محکوم شد که این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور نقض شد و به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از کاهش مدت محکومیت در شهریورماه سال جاری به ۱۰ سال حبس تعزیری و در پی عدم اعتراض وی به حکم صادره مجموع کل محکومیت حبس وی به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرده بود. 

با توجه به درگیریها گسترده در عاشورای سال ۱۳۸۸ و بازداشت “عبدالرضا قنبری”, که وی در آن زمان بعنوان معلم در مدرسه ای بعنوان مدرس تدریس می کرد با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق”, مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

با ارجاع پرونده “عبدالرضا قنبری”, به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, جلسه دادرسی “عبدالرضا قنبری از بابت اتهام “محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق”, برگزار شد و طی حکم صادره توسط دادگاه وی به اعدام محکوم شد. 

پس از ارجاع حکم اعدام “عبدالرضا قنبری”, از بابت اتهام “محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق”, به دیوان عالی کشور حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط دیوان عالی کشور لغو شد و این پرونده در خرداد ماه سال ۱۳۹۲ به شعبه ۱ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد که طی حکم صادره “عبدالرضا قنبری”, در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال ۱۳۹۴, “عبدالرضا قنبری”, در حالی که بیش از ۶ سال حبس تعزیری خود را سپری کرده بود پس از حذف ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی که منجر به قبول در خواست اعاده دادرسی مجدد بر پرونده وی شد بطور موقت از زندان آزاد شده بود. 

در شهریور ماه سال ۱۳۹۶, با توجه به تائید در خواست اعاده دادرسی بر پرونده “عبدالرضا قنبری”, پرونده وی به شعبه ۲۷ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” , ارجاع شد و مدت محکومیت حبس وی مجددا به ۱۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. 

در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۷, “عبدالرضا قنبری”, پس از مراجعه به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۷, از این زندان به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و این زندانی سیاسی در بدو ورود به این زندان به دلیل این انتقال غیرقانونی اعلام اعتصاب غذا کرد و در وضعیت جسمی نامناسبی قرار گرفته بود. 

پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران در شهریور ماه ۱۳۹۸ مدت محکومیت حبس وی از ۱۵ سال به ۱۰ سال تقلیل پیدا کرد و با توجه به تسلیم رای از سوی “عبدالرضا قنبری”, محکومیت وی به ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

از عبدالرضا قنبری تا کنون کتب و مقالات متعددی در حوزه ادبیات منتشر شده است که از این میان می توان به ترجمه اثری از نزار قبانی با عنوان «دوستت دارم و بقیه خودش می آید» که برای اولین بار در ایران توسط او منتشر شد،اشاره نمود.

همچنین می توان به کتاب «کند و کاوهای ادبی» ایشان را نام برد. از آثار دیگر ایشان «مار مرد» است که سیری است در قیام کاوه نخستین جنبش مردمی ایرانیان. از عبدالرضا قنبری همچنین علاوه بر مقالات ادبی متعدد و معتبر در نشریات گوناگون،چندین کتب آموزشی و درسی منتشر شده است.

او همچنین ترانه سرای ترانه “مثل ماهی” با صدای عزیز قاسم زاده است که سال گذشته با مجوز رسمی “دفتر شعر و موسیقی” وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی انتشارات فرهنگی هنری “چهارباغ بانگ” به طور گسترده در فضای مجازی مورد استقبال علاقمندان شعر و موسیقی قرار گرفت.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

مجموعه دلایل بازداشت شهروندان در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: