•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

بازداشت آرش گنجی, از اعضای کانون نویسندگان ایران

0
1109

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “آرش گنجی”, منشی منتخب هیئت دبیران در کانون نویسندگان ایران, و مترجم ساکن تهران, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون نویسندگان ایران, امروز یکشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۸, “آرش گنجی”, مترجم و منشی منتخب هیئت دبیران در کانون نویسندگان ایران, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب بر “آرش گنجی” اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ صبح روز جاری چند مامور به خانه آرش گنجی وارد شدند و پس از تفتیش محل بعضی لوازم و مدارک ایشان را ضبط و خودش را بازداشت کردند. ماموران خود را “پلیس امنیت” معرفی کردند.

لازم به ذکر است از زمان بازداشت از وضعیت و حتی از محل بازداشت و یا اتهامات منتسبه احتمالی بر “آرش گنجی” تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

آرش گنجی مترجم کتابهایی همچون: غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر می باشد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: