•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

گزارشی از وضعیت آتبین جعفریان, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
1015

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, آتبین جعفریان, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین از مهر ماه ۱۳۹۶ در حال تحمل حبس تعزیری خود است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, آتبین جعفریان, متولد ۱۳ خرداد ماه ۱۳۶۶, فارغ التحصیل رشته بیزینس از دانشگاه مالزی, در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود با اتهام عضویت در گروه ری استارت است. این زندانی سیاسی هفتمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را به همراه ۴ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین پشت سر گذاشت. 

جعفریان, در مهر ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین با اتهام مرتبط با عضویت در گروه ری استارت, تفهیم اتهام شد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده آتبین جعفریان, با اتهامات مرتبط با عضویت در گروه ری استارت توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بررسی و به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم وی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری تغییر کرد. 

این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی برای درمان فک آسیب دیده اش محروم مانده است. براساس اعلام پزشکان بهداری زندان اوین آبتین جعفریان باید برای جراحی فک آسیب دیده خود به مرکز درمانی خارج از زندان اوین اعزام شود. 

آتبین جعفریان, از تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, به همراه هادی مهرانی, یاسین جمالی, بهنام محجویی و محمود علی نقی, به نشانه اعتراض به وضعیت نابهنجار این زندان و عدم رعایت نکات بهداشتی از سوی مسئولان و عدم ارائه اقلام و وسائل جهت پیشگیری زندانیان از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ و حمایت از نسرین ستوده, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق زندانیان در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانگروه ری استارتآبتین جعفریانآبتین جعفریان زندانی سیاسیآتبین جعفریانآتبین جعفریان زندانیآتبین جعفریان زندانی سیاسیاخبار زندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانتبلیغ علیه نظامجعفریانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی زندانیان در ایرانزندانی سیاسی آبتین جعفریانزندانی سیاسی آتبین جعفریانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب دگراندیشان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشعبه15 دادگاه انقلاب تهرانشعبه15دادگاه انقلاب تهرانعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در گروههای مخالف نظامعضویت در گروههای معاند نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: