•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

محکومیت عادل عساکره, شهروند ساکن شادگان به تحمل حبس تعزیری

0
245

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, دادگاه انقلاب شهرستان شادگان با صدور و ابلاغ دادنامه ای عادل عساکره, معلم مدرسه اشرفی اصفهانی روستای سفحه از توابع شهرستان شادگان را به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این اتهامات و حکم صادره به دلیل انتقادات این فعال مدنی در فضای رسانه ای از مسئولان و عدم توجه آنها به مشکلات شهروندان بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, عادل عساکره, فرزند: حسن, متولد: ۱۳۶۶, متاهل, و اهل دارخوین از توابع شهرستان شادگان و معلم شاغل در مدرسه اشرفی اصفهانی روستای سفحه از توابع شادگان از بابت اتهامات تشویش اذهان عمومی, توهین به رهبری, توهین به مقامات و ماموران توسط دادگاه انقلاب این شهرستان در مجموع به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “عادل عساكره (عمورى)،۳۳ساله، فرزند حسن، متاهل، فوق لیسانس تاریخ و از اهالى دارخوین و معلم مدرسه اشرفی اصفهانی در روستای سفحه از توابع شهرستان فلاحيه(شادگان)، به تحمل ۹ سال حبس تعزیری به اتهام توهین به مقامات و مأمورین محکوم شد”.

اتهامات منتسب عادل عساکره, به دلیل فعالیتهای وی در فضای مجازی و انتشار مطالب انتقادی از نحوه مدیریت منابع مالی و عدم توجه به مشکلات معیشت و اقتصادی شهروندان در استان خوزستان بوده است. 

در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام و تحمل سلول انفرادی چندی بعد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

سفحه, روستائی از توابع شهرستان شادگان واقع در استان خوزستان است. 

مجموعه دلایل سرکوب شهروندان ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد در  برخورداری از آن تاکید شده است نیز می باشد.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقص حقوق شهروندان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراناستان خوزستاناعتراض شهروندان عرببازداشت شهروندان در شهرستان شادگانبازداشت شهروندان عربحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندان در ایرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان استان خوزستانشهروندان در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیشهرستان شادگانعادل عساکرهعادل عساکره شادگانعرب اهوازیعربهای خوزستانعربی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: