•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در نیشابور توسط ماموران انتظامی

0
453

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳۱خرداد ماه ۱۳۹۹, یک شکارچی غیرمجاز به اتهام شکار یک راس قوچ وحشی در شهرستان نیشابور بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمدمهدی نوربخش, رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نیشابور از بازداشت شکارچی غیرمجاز قوچ وحشی توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری خبر داد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نیشابور در تشریح این خبر گفت: “پس از دریافت گزارش مردمی مبنی بر شکار غیر مجاز گونه‌های حیات وحش توسط یکی از شکارچیان اهل روستای بقیع واقع در شرق پناهگاه حیات وحش حیدری محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور اعزام شدند”.

نوربخش در ادامه افزود: “پس از هماهنگی با مقام قضایی با همراهی مامورین پاسگاه انتظامی کلاته محمدجان منزل فرد مذکور بازرسی و مقدار زیادی گوشت قوچ وحشی، اجزای ٣ رأس قوچ وحشی به همراه یک قبضه اسلحه تک لول ساچمه زن غیر مجاز به همراه ٩ تیر فشنگ غیر مجاز ساچمه زن ۴ پاره، یک دستگاه دوربین چشمی، یک جفت شاخ قوچ اوریال بریده شده، یک عدد کوله پشتی و یک دست لباس استتار آغشته به خون کشف و ضبط شد”.

وی اظهار داشت: “یک نفر شکارچی غیر مجاز سابقه دار از ساکنین روستای بقیع در اطراف پناهگاه حیات وحش حیدری که قبلا توسط محیط بانان شناسایی شده بود به مراجع قضایی شهرستان نیشابور معرفی شد”.

شایان ذکر است جریمه شکار غیر مجاز هر رأس قوچ اوریال ۲۵۰ میلیون ریال است. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.