•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

عبدالحمید آریامنش کلندرزهی, شهروند اهل سنت آزاد شد

0
1567

در ساعات اولیه روز جاری, عبدالحمید آریامنش«کلندرزهی», شهروند سنی مذهب بلوچ, ساکن سمنان, که در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت شده بود آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸, عبدالحمیدآریامنش «کلندرزهی», شهروند بلوچ سنی مذهب ساکن سمنان که بدلیل فعالیتهای مذهبی مرتبط به مسائل اهل سنت توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در سمنان بازداشت شده بود پس از ۳۳ روز بازداشت آزاد شد. این شهروند اهل سنت به دلیل فعالیتهای مذهبی مرتبط با اهل سنت در سمنان بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ در طی دوران بازداشت بازجویان ماموران اطلاعات سپاه پاسداران این شهروند اهل سنت را تهدید کردند که در صورت تداوم فعالیتهای مذهبی مرتبط با اهل سنت تحت تعقیب قضائی قرار خواهد گرفت و بدشت با وی برخورد خواهد شد. 

عبدالحمید آریامنش « کلندرزهی» بخاطر نداشتن مسجد اهل سنت در منطقه زندگیش در ماه رمضان در خانه شخصی خود برای شهروندان اهل سنت که در محدوده محل سکونت وی بودند مبادرت به برگزاری نماز تراویح میکرده است.  

عبدالحمید آریامنش «کلندرزهی»  پیش از این و در تاریخ  ۱۵ دی ماه سال ۱۳۹۶ نیز در محل سکونتش واقع در  روستای لاسجرد شهرستان سرخه سمنان   توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بود.

تراویح به نمازهائی در الهیات اهل سنت اطلاق می‌شود که این دسته از شهروندان در شب‌های ماه رمضان به صورت جماعت به برگزاری مناسک مذهبی خود می پردازند.

اعمال برخوردهای امنیتی بر این شهروند اهل سنت و ممانعت از انجام فعالیتهای مذهبی براین دسته از شهروندان از آنجائی ناشی میشود که  در الهیات تشیع نماز تراویح بصورت جماعت را بدعتی در اسلام می‌دانند. 

لازم به ذکر است، شهروندان اهل سنت ایران در شهرهای بزرگ از داشتن مسجد برای عبادت محروم اند و برای برگزاری مراسم مذهبی از طرف حاکمیت دچار فشارهای متعددی هستند.

سرکوب شهروندان اهل سنت تنها بر این یک مورد خلاصه نمیشود. مولوی عبدالحمید امام جعه اهل سنت زاهدان همچنان از حق سفر در داخل ایران نیز محروم مانده است. آقای عبدالحمید که از چهرهای شاخص اهل سنت در ایران است در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در حال که قصد خروج از کشور برای حضور در یک مراسم مذهبی اهل سنت که از سوی بلوچهای مقیم قطر دعوت شده بود بعد از حضور در تهران طی تماسی که از سوی وزارت اطلاعات دریافت کرد از سفر وی به قطر ممانعت بعمل آمده بود. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.