•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

بازداشت یک فعال مذهبی اهل سنت در شهرستان سراوان توسط اداره اطلاعات

0
738

حقوق بشر در ایران – طی هفته گذشته, ماموران اداره اطلاعات در شهرستان سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان, “ارسلان پُرکی”, فعال مذهبی اهل سنت را پس از یورش به منزل شخصی وی در روستای گورناگان بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز چهارشنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۸, “ارسلان پُرکی”, فرزند محمد صالح, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان سراوان به منزل شخصی وی واقع در روستای گورناگان از توابع این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

بنقل از یک منبع مطلع؛ بازداشت “ارسلان پُرکی”, فعال مذهبی « طلبه » اهل سنت ساکن روستای گورناگان, از توابع شهرستان سراوان بدون ارائه حکم قضائی و یا تفهیم اتهام وی در زمان بازداشت صورت گرفت و ماموران امنیتی که با لباس شخصی بودند توضیحی پیرامون علت بازداشت وی ارائه نکردند. 

طی ماه های گذشته موجی از فشارهای امنیتی بیش از پیش بر فعالان مذهبی اهل سنت از سوی ارگانهای امنیتی از قبیل اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات اعمال شد.

“مولوی یوسف سربازی”, فعال مذهبی اهل سنت در مدرسه منبع العلوم کوه ون شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک به مدت ۵ ساعت تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

همچنین در شهریورماه سالجاری “مولوی عبدالرئوف سعیدی” و “مولوی رشید احمد آرامش” برادر “مولوی عبدالملک” احضار و بازجویی شدند و اردیبهشت ماه سال جاری “مولوی عبدالحی آرامش” فرزند مولوی عبدالملک با دو تن از علمای حوزه علمیه کوه ون بنام های “مولوی امین مبارکی”، “سعید آرامش“ در جاسک بازداشت شده بودند.

همچنین در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, حافظ عطاء الله سیریازهی,  مدرس و مسئول تدارکات حوزه علمیه توسط اطلاعات سپاه ایرانشهر بازداشت شده بود و پس از ۱۳ روز با قید وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی آزاد شد.

گفتنی است که اخیرا مقامات قضایی برای دو تن از فارغ التحصیلان این مدرسه بنام های مولوی امان الله بلوچی و حافظ مولوی عبدالرحیم کوهی حکم اعدام صادر کرده است. آنها از سال ۱۳۹۴ به اتهام “اقدامات امنیتی” در بازداشت به سر میبرند.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیماموران لباس شخصیمحرومیت از حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اهل سنت در ایراننقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت در ایرانپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت در ایرانشهراهل سنت سیستان و بلوچستانادیان در ایراناداره اطلاعاتاداره اطلاعات شهرستان سراوانارسلان پُرکیبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشت خودسرانهتفهیم اتهامتفتیش منزلحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانروستای گورناگانزندانیان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهرستان سراوانضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: