•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

حافظ عطالله سیریازهی, شهروند اهل سنت با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
272

حقوق بشر در ایران – روزجاری, مولوی “حافظ عطالله سیریازهی”, شهروند اهل سنت و مدرس حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون واقع در شهرستان سرباز که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کلمه, امروز شنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۸,  مولوی“ حافظ عطالله سیریازهی”, شهروند اهل سنت و مدرس حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون واقع در شهرستان سرباز, که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان,  بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, پس از بازداشت مولوی “حافظ عطالله سیریازهی”, واکنشهای گسترده ای از سوی فعالان مذهبی اهل سنت  و سایر شهرونداتن در استان سیستان و بلوچستان در حمایت از وی صورت گرفت که در نهایت این واکنشها باعث افزایش فشار بر ارگانهای امنیتی برای آزادی این فعال مذهبی اهل سنت شد. 

“حافظ عطالله سیریازهی”, شهروند اهل سنت و از مدرسان حوزه علمیه و مسئول تدارکات منبع العلوم کوه ون از توابع شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان, در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, هنگامی که وی  از جایگاه سوخت ایرانشهر خارج شد توسط ۲ دستگاه خودروی پژو متوقف گردیده و وی را بازداشت کردند. 

پس از انتشار خبر یاد شده ، مولوی عبدالله ملازهی، مدیر مدرسه علوم کوه ون, واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان, با انتشار بیانیه ای ضمن تایید این خبر، از فشارهای سپاه ونیروهای امنیتی نسبت به حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون خبرداد. 

گفتنی است که پیش از این نیز، دو تن از اساتید این مدرسه بانام هاى مولوی “عبدالرحیم کوهی” و مولوی “امان الله بلوچی” بازداشت شده بودند. 

لازم به ذکر است, حوزه علمیه منبع العلوم کوه‌ ون یکی از مدارس دینی قدیمی در استان سیستان و بلوچستان است که در شهرستان سرباز واقع شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصدایق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: