•                  
سه شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, نوامبر 30

پنج تن از زندانیان عقیدتی سنی مذهب از زندان رجائی شهر کرج آزاد شدند

0
398

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, جبار قادری, ایوب بدری, مختار باباجانی, یاسین رمضانی و رضا کامرانی, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج در پی اعطای عفو مشروط با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه از این زندان آزاد شدند. آزادی مشروط این شهروندان اهل سنت به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, مختار باباجانی, یاسین رمضانی و رضا کامرانی, جبار قادری, ایوب بدری, پنج تن از زندانیان سیاسی محبوس در سالن ۱۱ زندان رجائی شهر کرج که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۵ ساله خود بودند با اعطای عفو مشروط آزاد شدند.

اعطای آزادی مشروط به این زندانیان سیاسی بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, جبار قادری به همراه مختار باباخانی دیگر زندانی عقیدتی سنی مذهب در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده اش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده بودند. در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, جبار قادری, در پی وعده پی گیری خواسته های وی و رفع بلاتکلیفی اش به اعتصاب غذای خود پایان داد. مختاری باباخانی هم چندی پس از آن به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۵ اسفند ماه ۱۳۹۷, ایوب بدری، مختار باباجانی، رضا کامرانی، یاسین رمضانی، جبار قادری به همراه چند تن دیگر از زندانیان عقیدتی سنی مذهب بنامهای معین خدادادی, لقمان مروتی و هادی ویسی از پس از تحمل ۹ ماه بازداشت در زندان دیزل آباد کرمانشاه به زندان رجائی شهر کرج تبعید شده بودند. 

در توضیحات بیشتر پیرامون مختار باباجانی, یاسین رمضانی و رضا کامرانی, جبار قادری, ایوب بدری لازم به ذکر است این شهروندان اهل سنت جملگی اهل استان کرمانشاه هستند و در آبان ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و به زندان دیزل آباد در این شهرستان منتقل شده بودند. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانمختار باباخانیمختارباباخانینقض حقوق پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانیاسین رمضانیپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیآزادی مشروط زندانیان اهل سنتاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در زندانهای ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت تهراناهل سنت در ایراناهل سنت در استان مازندراناهل سنت در استان کرمانشاهاهل سنت در جمهوری اسلامیایوب بدریبازداشت شهروندان اهل تسنن در ایرانجبار قادریجبارقادریحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانرضا کامرانیرضاکامرانیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی اهل سنتزندانی عقیدتی اهل سنتزندانیان اهل تسنن در ایرانزندانیان اهل سنتزندانیان اهل سنت در ایرانزندانیان اهل سنت در جمهوری اسلامیزندانیان زندان رجائی شهرزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندانیان عقیدتی اهل سنتزندانیان عقیدتی اهل سنت در ایرانسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانعفو مشروط به زندانیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: