شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

گزارشی از زندان شیبان و سپیدار اهواز در روز پس از اعتراضات در این زندانها

0
1672

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی به بند ۵ زندان شیبان اهواز چندین تن از زندانیان محبوس در این بند به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین تعداد کشته شدگان اعتراض زندانیان محبوس در زندان سپیدار اهواز تا به این لحظه ۱۸ تن می باشد. زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز روز گذشته در اعتراض به محرومیت آنها از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم از سوی ماموران به شدت مورد آسیب و ضرب و شتم سرکوب قرار گرفتند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, در حالی که یک روز از اعتراض گسترده زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز می‌گذرد اما تعداد افراد کشته شده در جریان اعتراضات زندانیان محبوس در این زندان ۱۸ نفر گزارش شده است. احتمال افزایش تعداد کشته شدگان پیش بینی می شود. همچنین خانواده های نگران اغلب زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز با تجمع در مقابل این زندان جویای وضعیت فرزندان و اعضای خانواده خود که در این زندان محبوس هستند شدند. 

براساس اعلام کریم دحیمی, فعال حقوق بشر: “شب گذشته,  بعد از اينكه نیروهای سپاه و بسیج وارد زندان مرکزی « شیبان » اهواز شدند، كليه زندانیان بند ۵ این زندان تا صبح امروز در محوطه زندان دست و پا بسته تحت شدیدترین رفتارهای خشن بودند. محمدعلی عمورى، سید يابر البوشوكه و سید مختار البوشوكه از اهالی شهرستان رامشير « خلفيه » كه حكم اعدام آنها به اتهام محاربه  سپس به حبس ابد تغییر پیدا کرد در پی  یورش ماموران امنیتی به بند ۵ این زندان به مکان نا معلومی منتقل شدند. از بندهای ۷ و ۶ زندان مرکزی «  شیبان » اهواز هم شماری از زندانیان مجروح و کشته شدند و به بيمارستانهاى اهواز منتقل شدند. 

این فعال حقوق بشر پیرامون افراد کشته شده همچنین گفت: “تعداد کشته شدگان اعتراضات در اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی  در درگیری زندان شیبان اهواز ۱۸ نفر است و احتمال افزایش این تعداد پیش بینی می شود. این افراد در اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی که بر پشت بام و کل محیط زندان مسلط شده بودند جان باختند. سید رضا خرسانی « مغينمى », ۳۰ ساله, متاهل اهل دشت آزادگان شهر خفاجيه, محمد سلامات, ۲۵ ساله از اهل کوی مشعلی شهر اهواز, محمد تامولی طرفی، زندانی ۲۵ ساله, فرزند: لفته,  از سال ۱۳۹۷, به اتهام نزاع خانوادگی به تحمل ۷سال حبس تعزیری محکوم شده بود و همچنین امین عبيات, فرزند: عبدالله از اهل اهواز از جمله هویت افراد کشته شده در این اعتراض زندان مرکزی « شیبان » اهواز  در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ بودند. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان شیبان اهواز در دومین روز از اعتراض گسترده شان در محرومیت از اعطای مرخصی و همچنین عدم دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا در پی یورش گسترده نیروهای امنیتی و استفاده از سلاح گرم سرکوب شدند. ماموران امنیتی به محاصره اطراف این زندان و استقرار آنها بر پشت بام سالنهای زندان شیبان اهواز اقدام به شلیک با سلاح گرم و همچنین استفاده از گاز اشک آور کردند. 

همچنین در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه اعتراضات زندانیان محبوس در زندانهای ایران جمعی از زندانیان محبوس در بند ۲ زندان سپیدار اهواز در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی از قبیل عدم دسترسی آنها به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی و همچنین محرومیت آنها از حق مرخصی و سایر حقوق زندانیان دست به اعتراض در این زندان زدند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه شورشهای گسترده در زندانهای ایران,  زندانیان محبوس در بندهای ۱۳ و ۱۴ زندان عادل آباد شیراز در اعتراض به محرومیتشان از دسترسی به لوازم بهداشتی و سایر اقلام ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان اعتراض گسترده ای را ترتیب داده بودند. 

همچنین طی روزهای گذشته در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و محرومیت زندانیان از حق مرخصی و محرومیت آنها از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط, دستکم ۷۰ زندانی محبوس در زندان سقز در پی اعتراض گسترده اقدام به فرار از این زندان کردند. 

 پیش از این هم در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, تعدادی از زندانیان محبوس در زندان پارسیلون خرم آباد واقع در استان لرستان هم از آن زندان متواری شده بودند. 

در تاریخ ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, زندانیان محبوس در زندان همدان در ادامه موج نارضایتی زندانیان محبوس در زندانهای کشور به سبب محرومیت در دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا و سایر حقوق زندانیان از قبیل حق مرخصی نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کرده بودند. 

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: