•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

اعدام و ۲۰ سال حبس؛ حکم ۳ زندانی سنی مذهب پس از ۹ سال انتظار

0
641

حکم سه تن از زندانیان سنی مذهب زندان ارومیه که از آذرماه سال ۸۸ در بلاتکلیفی به سر می‌بردند، روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به آنان ابلاغ شد. انور خضری و خسرو بشارت به اتهام مشارکت در قتل هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس و کامران شیخه نیز به اعدام محکوم شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۷ تیرماه حکم سه تن از زندانیانی که به مدت ۹ سال در بلاتکلیفی به سر می بردند، ابلاغ شد. دو تن از این زندانیان به نام‌های “انور خضری” و “خسرو بشارت” به اتهام مشارکت در قتل هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شدند. زندانی دیگر به نام “کامران شیخه” نیز به اعدام محکوم شد.

لازم به ذکر است این زندانیان به همراه چهار زندانی سنی مذهب دیگر به نام‌های داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته و ایوب کریمی که از تاریخ ۱۶ آذر ۸۸ در زندان بسر می‌برند، در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند، این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد با این حال پس از گذشت ۹ سال از حبس چهار تن دیگر از این زندانیان همچنان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.

انور خضری، کامران شیخه و خسرو بشارت که در زندان رجایی شهر کرج در حبس به سر می برند شهریور ماه سال گذشته برای برگزاری دادگاه از زندان رجایی شهر کرج به زندان ارومیه منتقل شدند و کماکان نیز در این محل به سر می برند.

پیش تر یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت پرونده این افراد به حقوق بشر در ایران گفته بود “پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی پرونده آقایان فرهاد سلیمی، ایوب کریمی، داوود عبداللهی و قاسم آبسته به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی انتقال یافت و روند رسیدگی پرونده دیگر با سه متهم نیز برای رسیدگی مجدد به ارومیه ارجاع شد.”

این زندانیان اهل سنت توسط نیرو های امنیتی به اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام”، “عضویت در گروه‌های سلفی”، “افساد فی‌الارض” و “محاربه” متهم شده بودند، هرچند درباره جزئیات و فعالیت های آنان از سوی مسئولین و ارگان‌های قضایی شفاف‌سازی نشده است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته، متهمین اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند.
این زندانیان مدعی هستند در هنگام بازجویی مورد شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، پزشکان آقای خضری علائم بیماری را “نتیجه ضربه سنگین” به قفسه سینه وی عنوان کردند.

لازم به یادآوری است این افراد در دادگاه فرصت و شرایط دفاع از خود را نداشتند، به آنان اجازه داده نشده بود تا از حضور وکیل منتخب خود بهره ببرند.

علیرغم تلاش های محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع آنان این ۷ زندانی در حالی که در آستانه نهمین سال تحمل زندان هستند کماکان به لحاظ حقوقی در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند. ۹ سال بلاتکلیفی موجب تحمیل شرایط بسیار سخت روحی و روانی بر آنان و خانواده هایشان شده است.

زندانیان مورد اشاره تاکنون بارها به شیوه های مختلفی از جمله اقدام به اعتصاب غذا به شرایط خود اعتراض کرده اند و خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان حقوقی خود شده اند.

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متمهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متمهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است.

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل میشود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.