•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

احمد براکوهی, درویش گنابادی پس از اتمام دوران محکومیت حبس آزاد شد

0
535

حقوق بشر در ایرانعصر امروز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد براکوهی, درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ پس از اتمام دوران محکومیت حبس ۲ ساله خود از این زندان آزاد شد. این درویش گنابادی, از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم پاسداران می باشد که پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی در حالی که از حق دسترسی به درمان ناشی از آسیبهای جسمانی در حادثه گلستان هفتم و همچنین دادرسی عادلانه محروم مانده بود توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شده بود که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید تقلیل پیدا کرد. اجرای حکم تبعید این درویش گنابادی منوط به نظر کمیسیون پزشکی و تصمیم گیری مجدد دادگاه تجدید نظر استان تهران می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد براکوهی, درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ, پس از سپری کردن ۲ سال حبس تعزیری و اتمام دوران محکومیت حبس از این زندان آزاد شد. اجرای حکم ۲ سال تبعید این زندانی عقیدتی منوط به نظر دادگاه تجدیدنظری خواهد بود که در مورد پرونده وی مجددا تشکیل خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “چون احمد براکوهی, در جریان حادثه گلستان هفتم ۱ چشم خود را از دست داده و از سوی دیگر ۴۳ گلوله ساچمه ای در صورت و ۷۸ گلوله ساچمه ای هم در سایر قسمتهای بدن وی که ناشی از شلیک ماموران امنیتی در حادثه گلستان هفتم می باشد قرار دارد برای وی جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل داده شده قرار بر این شد که نظریه پزشکان کمیسیون مستقیما به دادگاه تجدید نظر استان تهران ارجاع بشود تا مجددا دادگاه تجدید نظر پیرامون اجرا یا عدم اجرای حکم ۲ سال تبعید این درویش گنابادی تصمیم گیری کند”. 

لازم به ذکر است, احمد براکوهی, درویش گنابادی و از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم خیابان پاسداران در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶, پس از بازداشت توام با ضرب و جرح بسیار بهمراه بیش از ۳۰۰ تن دیگر از دراویش گنابادی در طی دوران بازجوئی و تا ابلاغ حکم صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در مرحله بدوی از حق انتخاب و کیل محروم مانده بود. 

با ارجاع پرونده این درویش گنابادی, با شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب, جلسه دادرسی وی در بهار سال ۱۳۹۷, برگزار شد و احمد براکوهی پس از محاکمه از سوی “ابوالقاسم صلواتی”, در تاریخ ۱ خرداد ماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات “اخلال در نظم عمومی” و همچنین “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شده بود. این حکم درحالی برای احمد براکوهی صادر شد که وی از زمان بازداشت و در زمان محاکمه از حق دسترسی به وکیل و حق دادرسی عادلانه محروم شده بود. 

احمد براکوهی در مرحله تجدیدنظرخواهی, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران مورد محاکمه قرار گرفت که حکم وی از ۷ سال حبس تعزیری به ۲ سال حبس کاهش پیدا کرد اما ۲ سال تبعید وی پابرجا ماند. 

لازم به یادآوری است؛ احمد براکوهی,  بر اثر اصابت گلوله در گلستان هفتم یک چشم خود را از دست داده است. او از زمان بازداشت و تا ابلاغ حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران از حق داشتن وکیل و همچنین تشکیل پرونده پزشکی قانونی محروم شده بود. 

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش تر در شامگاه چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نیز ماموران امنیتی در اقدامی مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجی از نگرانی‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

فشارها به دراویش در نظام جمهوری اسلامی عمدتا از شهر قم آغاز شد. قم مذهبی ترین شهر ایران است و با توجه به نزاع تاریخی صوفیه و اهل شریعت، فشار بر دراویش در این شهر سابقه طولانی دارد و به سال‌های قبل از انقلاب می‌رسد؛ اما در سال‌های اول دهه هشتاد خورشیدی با انتشار شماری از کتاب‌های ضد صوفی در قم که این سلسله را به ضد شیعی بودن متهم می‌کردند، رفته رفته جو سنگین‌تری علیه آنها شکل گرفت. تنش در مناسبات حکومت با دراویش نعمت‌اللهی با تخریب برخی از مکان‌های مذهبی‌شان و مخالفت حکومت با گردهمایی آنها به خصوص در قم وارد مرحله ای شد که یک دهه بعد در تهران به درگیری فیزیکی و خونریزی انجامید.

در سال‌های گذشته اخبار و گزارش‌های پرشماری از احضار، تهدید، بازداشت و در نهایت محاکمه و صدور احکام سنگین برای دراویش – به ویژه دراویش سلسله گنابادی- منتشر شده است.

سازمان عفو بین الملل, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, با صدور بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت زنان دراویش، از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود آنها را بی‌قید و شرط آزاد کند.

 سرکوب دراویش گنابادی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این مفاد به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

زندانیان عقیدتی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاقطب دراویش گنابادی در ایرانقطب دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیقطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادینقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق دراویش در ایراننقض حقوق شهروندی دراویش گنابادی در ایرانگلوله ساچمه ایگلستان هفتم پاسدارانپیروان آئین دراویش در ایرانپیروان دراویش گنابادی در ایرانپیروان دراویش در ایرانپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت دراویش در ایراناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیابوالقاسم صلواتیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاحمد براکوهیاحمد براکوهی درویش گنابادیاحمدبراکوهیاعتراضات دراویش در ایرانبازداشت شدگان حادثه گلستان هفتمتبعید دراویش گنابادیحقوق شهروندی دراویش در ایرانحادثه گلستان هفتمحادثه گلستان هفتم پاسدارانحبس تعزیریدادگاهی دراویش گنابادیدرویش گنابادیدرویش گنابادی در ایراندراویشدراویش مفقود شدهدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش گنابادی در جمهوری اسلامیدراویش بازداشت شدهدراویش در ایراندراویش زندانیدراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت اللهی در ایراندراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیزندان تهران بزرگزندانی عقیدتیزندانیان دراویشسرکوب پیروان دراویش در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیت دراویش در ایرانسرکوب دراویشسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب دراویش در تهرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: