•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
دوشنبه, آگوست 15

بازداشت احمدرضا انصاری فر, شهروند ساکن بهبهان توسط نیروهای امنیتی

0
1018

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی شهرستان بهبهان احمدرضا انصاری فر, ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, احمدرضا انصاری فر, متولد: ۱۳۷۸, عموی فرزاد و فرزانه انصاری فر, توسط نیروهای امنیتی بهبهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

از زمان بازداشت از وضعیت احمدرضا انصاری فر در مقابل منزل شخص اش از مکان نگهداری و اتهامات منتسب شده به وی اطلاعی در دسترس نیست.

در تاریخ ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فر, برادرزاده احمدرضا انصاری فر, پس از تکمیل مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: