•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

اعتراضات بهبهان: دو تن از بازداشت شدگان با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند

0
238

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, نرگس درم گزین و فرزانه انصاری فر, دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در شهرستان بهبهان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور جداگانه با تودیع قرار وثیقه و کفالت از زندان شیبان اهواز بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۳ مرداد ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فر و نرگس درم گزین, دو شهروند ساکن شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام بطور جداگانه با تودیع قرار وثیقه و کفالت تا اتمام دادرسی از بند زنان زندان شیبان اهواز آزاد شدند. این شهروندان در جریان اعتراضات اخیر در شهرستان بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. 

براساس این گزارش, فرزانه انصاری, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان و نرگس درم گزین هم با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان شیبان اهواز آزاد شدند. 

براساس تحقیقات میدانی صورت گرفته از سوی فعالان حقوق بشر در ایران در داخل ایران اسامی برخی از افراد بازداشت شده از شب اول اعتراضات شهرستان بهبهان “فرزانه انصاری فر, علیرضا انصاری فر, سامان رنگی, نرگس درم گزین, کیان لایقی, میثم اکبری, پیمان رسولی, بهمن مشعوفی, زین الدین بهاری, میثم اکبری, مراد ویسی, محمد بهزادی, علی وفائی پور, مجید ضامن پیشه, رضا خسروی, احمد آخش, محمد شریعتی, حجت شکوهی, حمیدرضا الفتی, محمد ابول پور, حسین جاویدان, نادر مشتاقی, بهفر ارزجانی, صادق مصدق, جاوید کاویانی توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است و کماکان تلاش برای شناسائی سایر افراد بازداشت شده در جریان است.

از میان افراد بازداشت شده تا این لحظه سامان رنگی, کیان لایقی, علیرضا انصاری فر, احمد آخش و مراد ویسی به همراه رضا خسروی, حجت شکوهی زاد, مهرداد آتش افروز و محمد بهزاد نسب با تودیع قرار کفالت و وثیقه آزاد شدند. 

 در ساعات پایانی ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, فرزانه انصاری فر که برادرش فرزاد انصاری فر در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ بر اثر شلیک مستقیم از ناحیه جمجمه جان باخت در جریان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرضا انصاری فرد, ساکن شهرستان بهبهان و پسر عمومی فرزانه انصاری فر در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی در این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه نیروهای امنیتی در این شهرستان منتقل شد. 

در حالی که شهروندان از اوضاع وخیم اقتصادی و سرکوب و خفقان و نقض گسترده حقوق بشر در ایران ناراضی هستند و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی را در این شهرستان برگزار کردند محمد عزیزی, رئیس پلیس امنیت بهبهان ضمن اغتشاش گر خواندن این شهروندان مطالبه گری آنها را شعارهای هنجارشکنانه خواند و در ادامه ادعا کرد: “”افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

 ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان منتشر شد. چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی بود که معترضان در آن به خیابان آمده بودند. 

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی کردند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده بود و این محیط امنیتی امروز جمعه هم در این شهرها و برخی دیگر از شهرها ادامه داشت. 

تجمع اعتراضی در شهرستان بهبهان در حالی برگزار شد که شهروندان معترض با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع حال حاضر حاکم بر کشور نشان دادند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافرزانه انصاری فرفرزانه انصاری فردفرزانه انصاری فرد بازداشتمیدان بانک ملینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایراننرگس درم گزینآزادی بیان در ایرانآزادی زندانی سیاسیاداره اطلاعات شهرستان بهبهاناداره برق شهرستان بهبهاناعتراضات در زندان شیبان اهوازاعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازاعتراضات سرکوباعتراضات شهرستان بهبهانبند ۵ زندان شیبان اهوازبند ۷ زندان شیبان اهوازبند زنان در زندان شیبان اهوازبند زنان زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبازداشت فرزانه انصاری فربازداشت فرزانه انصاری فردبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشتگاه نیروهای امنیتیتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات شهرستان بهبهانحقوق شهروندی در ایرانزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانشهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: