جمعه , ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 31

احمد صبری، پس از اتمام بازجوئی به زندان نقده منتقل شد

0
640

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد صبری، اهل پسوه از توابع شهرستان پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه به زندان نقده منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد صبری – فرزند: مصطفی – اهل پسوه از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به المهدی به بند قرنطینه زندان نقده منتقل شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به احمد صبری، در دوران بازجوئی همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران عنوان شده است. 

این فعال سیاسی، پس از اتمام بازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه برای مدت طولانی بطور بلاتکلیف محبوس در بازداشت بدون انجام بازجوئی نگهداری شد و طی این مدت از حق تماس تلفنی با خانواده، ملاقات و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم بوده است. 

احمد صبری, در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, برای دومین بار طی کمتر از ۵ ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه سپاه المهدی ارومیه منتقل شد و از آن زمان تا به امروز به بهانه بازجوئی در وضعیت بلاتکلیف و محروم از حقوق شهروندی یک متهم محبوس شده است. 

در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, احمد صبری به همراه پدرش مصطفی صبری توسط ماموران امنیتی بازداشت شد اما پس از چند ساعت بازجوئی مصطفی صبری آزاد شد اما احمد برای بازجوئی های بیشتر به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان ارومیه منتقل شد و در تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران” با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندان ارومیهاحزاب در ایراناحزاب کردیسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب مخالف نظاماطلاعات سپاه ارومیهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد اهل سنتاحمد صبریبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کردایرانزندان مرکزی ارومیهاحزاب کورد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورداحزاب کورد مخالفشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیسیداحمدصبریبازداشت احمد صبریسرکوب شهروندان شهروندان کورداحزاب کرد ایراناحزاب کورداحزاب کوردی در ایرانشهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردستانعضویت در احزاب کورداحمدصبریشهرستان پیرانشهر احمد صبریشهروندان کرددر ایراناطلاعات سپاه پاسدارانارتباط با احزاب کوردهمکاری با احزاب کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کوردشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسینقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهشهرستان پسوهسید احمد صبریشهرستان ارومیهاحزاب کوردیشهروندان کرداحزاب سیاسیاحزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیزندان ارومیه در ایراناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیپسوه شهرستان پیرانشهرپیرانشهراحزاب کردهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظامزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان شهرستان ارومیهپسوهاطلاعات سپاه المهدیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانارتباط با احزاب کوردیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردسپاه المهدیسپاه المهدی ارومیهاطلاعات سپاهشهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماطلاعات سپاه پیرانشهرسرکوبگری احزاب کوردشهروندان کوردایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.