•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

حکم ۲ بار اعدام یک تن در زندان شهرستان گنبد اجرا شد

0
500

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم ۲ بار اعدام عارف امین پور، زندانی متهم به ۲ فقره قتل عمد و محبوس در زندان گنبد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، سحرگاه امروز دوشنبه ۷ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام عارف امین پور – متولد: ۱۳۷۵ – ساکن گنبد کاووس، متهم به قتل مهران پورقاضی و عدنان آق تابای در این شهرستان و محبوس در زندان مرکزی گنبد که پیشتر حکم اعدام وی توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا شد. 

قتل این افراد از اینجا شروع شد که در تاریخ ۶ مرداد سال ۱۳۹۶ رسیدگی به پرونده گم شدن ۲ نوجوان اهل گنبدکاووس به نام‌های مهران پورقاضی و عدنان آق تابای با اعلام مفقودی از سوی خانواده های آنها در دستور کار پلیس قرار گرفت.

خانواده این ۲ نوجوان در اولین اظهارات خود به ماموران پلیس گفته بودند که آخرین شب قرار بوده که مهران پورقاضی و عدنان آق تابای برای تفریح به جنگل چهل چای مینو دشت بروند.

شش روز از ناپدید شدن مهران پورقاضی و عدنان آق تابای گذشته بود که یک چوپان جنازه این ۲ نفر را در حالی که مشخص بود جریان آب خاک را شسته و جنازه های دفن شده را خارج کرده بود، کشف و موضوع را به پلیس اعلام کرد. 

اجساد مهران پورقاضی و عدنان آق تابای در ۱۲ کیلومتری محل زندگی آنها در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس کشف شد. 

بعد از کشف اجساد در حالی که مشخص بود قربانیان با ضربات چاقو از پا در آمده اند، ماموران پلیس احتمال دادند که مقتولان حادثه در تفریح مرگبار خود، توسط یکی از دوستان خود به قتل رسیده باشند.

به همین دلیل چند نفر از دوستان مهران و عدنان را به عنوان مظنونین پرونده دستگیر کردند که یکی از آنها گفت: “یکی از دوستانمان به نام عارف امین پور در یک پیام به من گفته بود می خواهم عدنان و مهران را بکشم.”

به این ترتیب عارف امین پور – ۲۱ ساله دستگیر شد و  این قتل اعتراف کرد و گفت: “آن شب درگیری بین من و عدنان آق تابای بر سر دختر مورد علاقه ام رخ داد. من به عدنان شک کرده بودم و فکر می کردم با دختر مورد علاقه من ارتباط دارد. برای همین چاقو را زیر گلوی او گذاشتم و او قسم می خورد چنین چیزی حقیقت ندارد. اما من که از او کینه به دل داشتم با چند ضربه چاقو او را از پا در آوردم.”

با اعترافات صریح متهم، پرونده برای رسیدگی به دادگاه رفت و متهم با رای قضات دادگاه به ۲ بار اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور عیناً تائید و برای اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گنبد ارسال شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافضای مجازیقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمهران پورقاضیمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگنبد کاووسگنبدکاووسگنبدکاوساتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرا اعدام عارف امین پوراجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتلاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام اجرای حکم اعداماعدام در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانحق حیاتحق حیات در ایرانحقوق شهروندیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامدیوان عالی کشوردیوان عالی ایرانزندان گنبدزندان گنبد کاووسزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانشهرستان گنبد کاووسشهرستان گنبدکاووسشعبه دیوان عالی کشورصدور حکم اعدام امیرحسین مرادیصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدامعارف امین پورعدنان آق تابای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: