•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

علی لیراوی، فعال دانشجویی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی لیراوی، فعال دانشجویی در دانشگاه لرستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی لیراوی، فعال دانشجویی و دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت موقت آزاد شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعال دانشجویی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “علی لیراوی دبیر انجمن لرستان، شب گذشته با قرار وثیقه ۱۰۰ ملیون تومان بطور موقت از زندان مرکزی لرستان آزاد شد و باید در انتظار دریافت ابلاغیه جلسه دادرسی باشد.”

این فعال صنفی دانشجویان در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به اداره اطلاعات لرستان برای بازجوئی و تفهیم اتهام بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. 

سرکوب فعالان صنفی و دانشجوئی و پرونده سازی  بر علیه این شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.  

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجویی علی لیراویفعال دانشجوئیفعال دانشجوئی علی لیراویفعالان مدنیفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی در ایرانفعالان دانشجوئیفعالان دانشجوئی در جمهوری اسلامیمحاکمه فعالان دانشجوییانجمن اسلامی دانشجویانانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستاناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاروبازجوئیاحضاروبازداشتاحضاریهاداره اطلاعاتاداره اطلاعات لرستاناستان لرستانبازداشت فعالان دانشجویی در ایرانبازداشت فعالان دانشجوئیدانشگاه لرستاندانشجوی دانشگاه تهراندانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان در ایراندانشجویان ستاره دارسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب فعالان دانشجوئیسرکوب فعالان دانشجوئی در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانعلی لیراویعلی لیراوی فعال دانشجوییعلی لیراوی فعال دانشجوئی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: