•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

انتقال علیرضا علینژاد, به بند عمومی زندان اوین

0
622

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, پس از تحمل ۲۲۵ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علیرضا علینژاد, شهروند ساکن تهران پس از اتمام مراحل بازجوئی و تحمل ۲۲۵ روز سلول انفرادی در بند۲الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین و تفهیم اتهام به بند عمومی این زندان انتقال داده شد. این شهروند ساکن تهران به اتهام نگارش کتاب توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و طی این مدت تحت شدیدترین شکنجه های روحی و روانی و بازجوئی های فشرده قرار گرفت. 

سعید دهقان, وکیل مدافع علیرضا علینژاد, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “علیرضا علينژاد, از بازداشتگاه ٢الف سپاه به بند عمومی اوین منتقل شد.این اتفاق بعد از ٢٢٥ روز « بازداشت موقت »، شاید بتواند مقدمه آزادی موقت موکل باشد؛ حتی نه الزاماً با وثيقه، بلکه با مجوزِ قانونی متروک بنامِ « التزام به حضور با قول شرف » آنهم براي نویسنده کتاب « به این خاک بگو »”

همچنین یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “اتهامات منتسب شده به علیرضا علینژاد: اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور, فعالیت تبليغي علیه نظام و توهین به رهبری است و با توجه به هماهنگی های صورت گرفته در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۳۹۹ جلسه دادرسی بر پرونده این شهروند توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار خواهد شد. 

در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, علیرضا علی نژاد, برادر مسیح علی نژاد, که در حال حاضر در بازداشت اطلاعات سپاه پاسداران بسر می برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه مورد محاکمه قرار خواهد گرفته بود و جلسه دوم دادرسی بر پرونده وی به زمان دیگری موکول شده است. 

علیرضا علی نژاد, در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۸, به همراه هادی لطفی و لیلا لطفی در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منازل شخصی این افراد بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی در زندان اوین موسوم به بند امنیتی ۲۰۹ منتقل شدند. 

پس از طی مراحل بازجوئی, در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸، لیلا لطفی، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در تهران بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

سرکوب شهروندان و بازداشتهای فراقانونی در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: