•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

بازداشت ۳ تن از شهروندان توسط ماموران وزارت اطلاعات

0
906

حقوق بشر در ایران – روز جاری, ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل “علی علینژاد”, شهروند ساکن یکی از شهرهای شمالی کشور وی را بازداشت کردند. همزمان ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل پدری “هادی لطفی” پس از تفتیش منزل این شهروند, خواهرش “لیلا لطفی” را بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز  چهارشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۸, “علی علینژاد”, “هادی لطفی” و “لیلا لطفی” در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منازل شخصی این افراد بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. هادی لطفی ساعاتی پس از بازداشت بطور موقت از بازداشتگاه اداره اطلاعات آزاد شد. اما لیلا لطفی کماکان در بازداشت بسر می برد. 

مسیح علینژاد, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, با انتشار یادداشتی در صفحه شخص خود نوشت؛ ریختند خانه برادرم علی و او را مقابل چشم‌های دو کودک خردسالش بازداشت کردند. چندی پیش مادر ۷۰ ساله ام را بردند بازجویی کردند و حالا برادرم.

این فعال حقوق زنان در یادداشت دیگری در صفحه شخصی خود پیرامون بازداشت “لیلا لطفی” و “هادی لطفی” توسط ماموران وزارت اطلاعات نوشت؛ همزمان با بازداشت برادرم، ۷ تن از ماموران ماموران وزارت اطلاعات ریختند خانه پدر و مادر همسر سابقم آقای لطفی که ادیتور برخی از مستندهای “داستان زندگی من” است، خواهرش “لیلا لطفی” و برادرش “هادی لطفی” را چشم بسته بردند برای بازجویی. هادی را بعد از بازجویی موقتا آزاد کرده اند تا دوباره احضارش کنند. لیلا هنوز در حال بازجویی است و خانواده‌اش از محل نگهداری و شرایطش، بی خبر هستند.

سرکوب شهروندان و بازداشتهای فراقانونی در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.