چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

ثبت ۲۰۰۰۰ ازدواج دختر زیر ۱۵ سال در ۹ ماه نخست سال ۱۴۰۱

0
147

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، در بهار ۱۴۰۱ تعداد ازدواج و طلاق به ترتیب ۱۴۲۱۸۶ و ۴۳۸۰۰ مورد بوده است. میانگین سن در اولین ازدواج در مناطق شهری از مناطق روستایی بالاتر بوده است، به گونه‌ای که این شاخص در بهار ۱۴۰۱ برای مردان ۲۷/۸ و زنان ۲۳/۷ سال بوده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از وبسایت دیدبان ایران، امروز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی در خصوص سن ازدواج در ایران که بصورت آمار و ارقام منتشر شده اعلام کرده که در فاصله بهار تا پاییز ۱۴۰۱، بیش از ۲۰هزار ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال و از سوی دیگر ۱۰۰۰ و ۸۵ مورد نوزاد از مادران کمتر از ۱۵ سال در ایران ثبت شده است. 

همچنین، مرکز آمار گزارش‌هایی از وضع فرهنگی و اجتماعی ایران در ۳ فصل ابتدایی سال ۱۴۰۱ را منتشر کرده و در آن طی جدولهایی علاوه بر مشخص کردن تعداد ازدواج ها و طلاق‌ها به تفکیک گروه‌های سنی، تعداد تولدهای جاری ثبت شده بر حسب گروه‌های سنی مادران و پدران را هم مشخص کرده که بر همین اساس؛ در بهار سال ۱۴۰۱ تعداد ازدواج ۱۴۲۱۸۶ و در مقابل آن هم تعداد طلاق های صورت گرفته هم ۴۳۸۰۰ مورد بوده است.

در ادامه این گزارش نیز آمده است:”میانگین سن در اولین ازدواج در مناطق شهری از مناطق روستایی بالاتر بوده است، به گونه‌ای که این شاخص در بهار ۱۴۰۱ برای مردان ۸ر۲۷ و زنان ۷ر۲۳ سال بوده است.”

در همین بازه زمانی، تعداد ۱۸۹ طلاق برای مردان و ۳۲۵۶ مورد طلاق برای زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال و همچنین تعداد ۱۷۹ مورد طلاق دختران کمتر از ۱۵ سال ثبت شده است. بیشترین رویداد طلاق مردان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال به تعداد ۱۸۷۳۳ مورد و برای زنان در همین گروه سنی ۱۶۵۹۲ مورد بوده است.

در گزارش وضع فرهنگی و اجتماعی ایران در تابستان ۱۴۰۱ هم تعداد ازدواج و طلاق به ترتیب ۱۱۲۶۱۰ و ۴۹۶۴۸ واقعه بوده است. میانگین سن در اولین ازدواج برای مردان ۲۸ سال و زنان ۷ر۲۳ سال بوده است. در همین بازه زمانی ۶ مورد ازدواج پسران زیر ۱۵ سال و ۵۹۷۰ مورد ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. همچنین ۲۰۱ مورد طلاق مردان و ۳۶۳۵ مورد طلاق زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال و همچنین تعداد ۱۷۶ مورد طلاق دختران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. بیشترین رویداد طلاق مردان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال به تعداد ۲۱۲۷۵ مورد و برای زنان در همین گروه سنی ۱۸۸۹۴ مورد بوده است.

گزارش مرکز ملی آمار ایران در پاییز ۱۴۰۱ هم نشان می‌دهد که تعداد ازدواج و طلاق به ترتیب ۱۳۶۰۶۴ و ۵۱۶۹۰ مورد بوده است. در این مقطع زمانی، میانگین سن در اولین ازدواج برای مردان ۲۸ سال و برای زنان ۸ر۲۳ سال بوده است. در همین بازه زمانی ۲ مورد ازدواج پسران کمتر از ۱۵ سال و ۶۹۳۰ مورد ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است و ۲۵۲ مورد طلاق برای مردان و ۳۸۰۹ مورد طلاق برای زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال و همچنین ۱۹۶ مورد طلاق دختران کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است. گفتنی است بیشترین رویداد طلاق مردان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ ساله برابر ۲۱۹۶۰ مورد و برای زنان در همین گروه سنی ۱۹۵۹۰ مورد بوده است.

با جمع بندی این گزارش‌ها به این نتیجه می‌رسیم که در فاصله بهار تا پاییز سال گذشته در کشور براساس اعلام مرکز آمار، بیش از ۲۰هزارمورد ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال و بیش از یکهزار مورد تولد از مادران کمتر از ۱۵ سال در کشور رخ داده است.

ضمن آنکه در همین بازه زمانی، ۵۵۱ مورد طلاق دختران زیر ۱۵ سال به ثبت رسیده است. همچنین با نگاهی به داده‌های مرکز آمار ایران در پنج سال گذشته در می‌یابیم بیش از ۱۳۱هزار دختر زیر ۱۵سال در کشور ازدواج کردند. 

ازدواج کودکان، زیر سن قانونی از جمله مصادیق کودک آزاری و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و ناقض مفاد کنوانسیون حقوق کودک و حقوق زنان است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: