•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

امیرحسین یوسفی, زندانی سیاسی محبوس در زندان ایلام پیش از اتمام حبس آزاد شد

0
395

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, امیرحسین یوسفی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ایلام در راستای آزادسازی زندانیان سیاسی با عفو مشروط براساس بخشنامه اخیر قوه قضائیه از این زندان آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این شهروندان به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, امیرحسین یوسفی, فرزند هارون و زندانی سیاسی محبوس در زندان ایلام که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ماهه خود بود پیش از اتمام دوران حبس آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این شهروندان به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند. 

اعطای آزادی مشروط به امیرحسین یوسفی, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰ باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

امیرحسین یوسفی,  شهروند ساکن شهرستان مریوان در آبان‌ ماه سال ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود و در اواخر آذرماه همان سال جهت اجرای حکم حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان مرکزی ایلام منتقل شده بود. 

در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۸, امیر حسین یوسفی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شده بود. 

 این شهروند ساکن ایلام در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی از بابت اتهامات “مرتبط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” بازداشت شده بود. 

این شهروند که فارغ‌التحصیل رشته‌ی ادبیات عرب است، پیش از این نیز یک بار از گزینش آموزش و پرورش محروم شده بود.

 

برچسب هافعال مدنیامیرحسین یوسفیامیرحسین یوسفی زندانی سیاسیایلاماحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی کرداستان ایلامحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب ایلامدادگاه تجدید نظر استان ایلامدادگاه تجدیدنظر استان ایلامدرخواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیصدور حکم حبس تعزیریعفو و آزادی زندانیانعفو به زندانیانعفو زندانیانعفو زندانیان جرائم غیرسیاسیعفو زندانیان سیاسیعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: