•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

اعتصاب غذای امیر ستاری رئوف در زندان مرکزی تبریز

0
502

روز جاری, “امیر ستاری رئوف”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی تبریز به دلیل آنچه که اعتراض وی به عدم توجه از سوی مسئولان قضائی و از سوی دیگر مداخله ارگانهای امنیتی در روند قضائی پرونده اش بوده دست به اعتصاب غذا زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, “امیرستاری رئوف”, زندانی سیاسی که در حال سپری کردن دوران حبس ۷ ماهه خود در زندان مرکزی تبریز میباشد در اعتراض به عدم توجه مسئولان قضائی و رسیدگی و ایرادات موجود در پرونده اش دست به اعتصاب غذا زده است. 

یک منبع نزدیک به “امیر ستاری رئوف” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ دلیل این اقدام از طرف امیر ستاری رئوف اعتراض وی به تعویق در رسیدگی به پرونده و ایرادات موجود در آن بوده است که این مشکلات نتیجه دخالت های فراقانونی ارگانهای امنیتی در پرونده وی بوده است.
امیر ستاری رئوف در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ و در جریان اعتراضات سراسری دی ماه توسط مأموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و بعد از یک روز به دادسرای تبریز و پس از آن به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد. این شهروند پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

وی در تاریخ ۱۶ خردادماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا به تائید رسید.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: