•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

مرگ ۴ نوع از حیوانات باغ وحش مشهد در فاصله زمانی شهریور تا آبان ۱۳۹۹

0
1358

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، در فاصله زمانی شهریور تا ۲۸ آبان ماه سالجاری دستکم ۴ راس از حیوانات باغ وحش مشهد بر اثر استفاده از غذای مسموم جان باختند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، محمد صفا، سرپرست اداره مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی ضمن اعلام خبر تلف شدن یک راس قوچ، یک قلاده شیر نر، یک گراز و یک راس گوزن در فاصله زمانی شهریور ماه تا تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری تائید کرد که علت مرگ این حیوانات خوراندن غذای مسموم شده بوده است. 

رئیس اداره مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی در تشریح این خبر گفت: “اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ۲۸ آبان ماه تلفات باغ وحش مشهد را که مربوط به شهریور و مهر ماه امسال بود به این اداره کل ارسال و خواستار بررسی علت آن شد. این تلفات شامل یک راس قوچ، یک قلاده شیر نر، یک گراز و یک راس گوزن بود که علت را پس از بررسی سوم دی ماه جاری طی نامه رسمی به این اداره کل اعلام کرده‌ایم.”

این مقام مسئول در اداره دامپزشکی استان خراسان رضوی تصریح کرد: “علت تلف شدن شیر نر که لاشه آن دارای تورم شدید در سر، خونریزی جزئی از بینی بوده و کالبد شکافی، پرخونی محوطه بطنی را نشان می‌دهد، نوعی مسمومیت غذایی بوده است.”

سازمان حفاظت محیط زیست سال ۱۳۹۲ دستورالعملی شامل ضوابط حداقلی برای نگهداری از حیات وحش را که از استاندارد‌های بین‌المللی به مراتب ضعیف تر است به باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان ابلاغ کرد. بر اساس این دستورالعمل، باغ وحش‌هایی که ضوابط تعیین شده را رعایت نمی‌کنند ابتدا از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ملزم به رعایت ضوابط شده و در صورت عدم تمکین با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست پلمب خواهند شد. این در حالی است که شرایط نگهداری از حیوانات در اکثر باغ وحش های کشور هیچگونه سازگاری با ضوابط دستورالعمل مذکور ندارند، اما این باغ وحش ها با خیالی آسوده و بی‌توجه به دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست به نگهداری از حیوانات در شرایطی اسفبار ادامه می‌دهد.

همچنین در هدف پانزدهم  سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت کلام بر حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی تاکید شده است. این سند معتبر جهانی اما در ایران با توجه به مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.