•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

آرش گنجی, مترجم و نویسنده با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد

0
689

حقوق بشر در ایران – عصر امروز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, فعال فرهنگی و از اعضای کانون نویسندگان ایران, که چندی پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کانون نویسندگان ایران؛ در ساعات پایانی امروز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که از تاریخ ۱ دی ماه سالجاری در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت و سپس به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده بود پس از اتمام دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش: “ساعتی پیش آرش گنجی منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران,  پس از گذشت ۴ هفته بازداشت و تحمل بازجوئی و سلول انفرادی با تامین قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان تا برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد”.

همچنین با توجه به آزادی آرش گنجی با تودیع قرار وثیقه تفهیم اتهام وی قطعی می باشد اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است؛ آرش گنجی، پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شده بود و در این مدت فقط ۲ تماس کوتاه با خانواده‌اش داشت و نهایتا در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸, مشخص شده بود که ارگان بازداشت کننده وی وزارت اطلاعات و در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفته بود. 

آرش گنجی, مترجم و منشی منتخب هیئت دبیران در کانون نویسندگان ایران,  در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

آرش گنجی مترجم کتابهایی همچون: غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر می باشد. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: