•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, دسامبر 6

ارژنگ زرگوش, زندانی سیاسی بطور مشروط آزاد شد

0
230

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۹مرداد ماه ۱۳۹۹, ارژنگ زرگوش, زندانی سیاسی اهل کرمانشاه که پیشتر به مرخصی اعزام شده بود در پی تائید در خواست آزادی مشروط پس از تعلیق باقی مانده دوران حبس دیگر به زندان دیزل آباد باز نخواهد گشت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, ارژنگ زرگوش, متولد: ۱۳۵۱, ساکن کرمانشاه, خبرنگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه در پی تائید درخواست آزادی مشروط و تعلیق باقی مانده مجموع حبس تعزیری ۶ ماهه اش بطور مشروط آزاد شد. این فعال رسانه ای از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در دادگاه بدوی در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم و پس از اعتراض این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این زندانی سیاسی دی ماه سال ۱۳۹۷, برای تحمل حبس تعزیری خود بازداشت ولی پس از ۱ ماه با تودیع قرا وثیقه آزاد شد. 

اتهامات ارژنگ زرگوش, در مراحل دادرسی “تحریک مردم به اغتشاشات و مشارکت در آن”، “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “جاسوسی برای دولتهای متخاصم” و “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” عنوان شده بود و این خبرنگار در مرحله بدوی توسط شعبه دادگاه انقلاب کرمانشاه به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این پرونده پس از اعتراض وی به دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه ارجاع و محکومیت حبس وی به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

این فعال رسانه ای در اولین روزهای دی ماه ۱۳۹۶ پس از ضبط لوازم شخصی از قبیلی گوشی تلفن همراه, لب تاب و برخی دیگر از لوازم شخصی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام “پوشش خبری اعتراضات و ارسال اخبار به ضد انقلاب” بازداشت و پس از تحمل ۱۴ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد و اوایل اسفند ماه ۱۳۹۶ هم با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

ارژنگ زرگوش,  پیشتر نیز در تاریخ ۲ آذرماه ۱۳۹۶ با انتشار ویدیویی مرتبط با وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه و عدم رسیدگی مسئولین، در روستای گاومیش ‌چران از توابع شهرستان گیلانغرب توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد.

 در ویدیویی که ارژنگ زرگوش بخاطر انتشار آن بازداشت شد این فعال رسانه ای در تشریح وضعیت زلزله زدگان سرپل ‌ذهاب گفته بود:‌ “مسئولین، هیچ خدمتی به مردم نمی‌کنند و آنها خائن به مملکت هستند و مردم خواهان سرنگونی آنها هستند.”

این خبرنگار و فعال رسانه ای در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۶و دقیقاً ۲۰ روز پس از آزادی با تودیع وثیقه توسط اداره اطلاعات سپاه کرمانشاه احضار و تحت بازجوئی و تهدید قرار گفت. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: