•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

تعویق اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی در پی اخذ مهلت ۱ماهه

0
842

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, اجرای حکم اعدام “آرمان عبدالعالی”, کودک-مجرم متهم به قتل “غزاله شکور”, در لحظات پایانی پس از اخذ مهلت ۳۰ روزه از ولی دم مقتول اجرا نشد و این زندانی متهم به قتل به اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران؛ سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸, “آرمان عبدالعالی”, زندانی متهم به قتل عمد “غزاله شکور”, در سال ۱۳۹۲,  از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج که ۲ روز پیش جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود جهت در لحظه اجرای حکم اعدام و در حالی که خانواده ولی دم در محل حاضر بودند در پی اخذ مهلت ۳۰ روزه از آنها اجرای حکم اعدام این زندانی متهم به قتل به تعویق افتاد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ساعت ۵ صبح امروز چهارشنبه و در حالی که “آرمان عبدالعالی”, از سلول انفرادی جهت اجرای حکم پای طناب دار رفته بود و پس از انجام تشریفات اولیه برای اجرای حکم و پس از حضور خانواده “غزاله شکور” که در سال ۱۳۹۲ توسط “آرمان عبدالعالی” به قتل رسیده بود پس از صحبتهای صورت گرفته با خانواده مقتول به آرمان مهلت ۳۰ روزه ای برای کسب رضایت از ولی دم مقتول داده شد و این زندانی به اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر بازگردانده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به تلاشهای خانواده “آرمان عبدالعالی” و هنرمندانی همچون “پرویز پرستویی”, این خانواده در تلاش برای کسب رضایت از والدین “غزاله شکور” هستند تا فرزندشان را از قصاص نفس « اعدام » نجات دهند. 

لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران؛ در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “زندان رجائی شهر؛ اجرای احکام اعدام ۳ متهم به قتل و انتقال ۵ زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی”, انتقال “آرمان عبدالعالی”, زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین سازمان عفو بین الملل با صدور اعلامیه ای نسبت به احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام “آرمان عبدالعالی”, زندانی متهم به قتل “غزاله شکور” واکنش نشان داده بود و از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته بود تا اعدام این کودک – مجرم متهم به قتل را متوقف کنند. 

متن اعلامیه سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید؛ 

“مقام‌های ایرانی باید فورا اعدام آرمان عبدالعالی را که قرار است ‎فردا صبح اجرا شود، متوقف کنند. او در زمان دستگیری کودک بوده است و اعدام او نقض فاحش قوانین بین‌المللی خواهد بود. آرمان عبدالعالی در زمان دستگیری تنها ۱۷سال سن داشته است.

تحقیقات پلیس در این پرونده معیوب و ناقص بوده و محاکمه آرمان عبدالعالی نیز به غایت غیرمنصفانه بوده است. او به دادگاه اعلام کرده که پس از دستگیری به مدت ۷۶ روز در سلول انفرادی نگهداری شده و از طریق ضرب و شتم مورد شکنجه قرار گرفته تا علیه خود اعتراف کند. دادگاه به جای انجام تحقیقات در مورد شکایات مربوط به شکنجه و حذف اعترافات گرفته شده به عنوان یکی از ادله اثبات، به اعترافات اجباری آرمان عبدالعالی استناد کرده تا حکم محکومیت وی را صادر کند.

 ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان دست به اعدام محکومان نوجوان زده است. عفو بین‌الملل از مقام‌های ایرانی می‌خواهد که فورا برنامه‌ی اعدام آرمان عبدالعالی را متوقف، حکم اعدام او را نقض و زمینه محاکمه مجدد وی را فراهم کنند. این محاکمه باید به صورت منصفانه و بر اساس اصول دادرسی عدالت کیفری اطفال و نوجوانان صورت گیرد”.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمتهم به قتلمتهم به اعداممجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق شهروندینافرمانی مدنی در زندانهای ایرانگذشت از قصاصآرمان عبدالعالیآرمان عبدالعالی اعداماندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرجاجرای حکماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام آرماناعدام آرمان عبدالعالیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلحقوق بشر در ایرانحکم قصاصحکم اعدام در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانحدود و قصاصزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائی شهرزندانهای ایرانزندانی سیاسیزندانیان سیاسیغزاله شکور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: