•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

بازداشت آرمان اسماعیلی، فعال ادبی توسط نیروهای امنیتی

0
353

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان لاهیجان، آرمان اسماعیلی، فعال ادبی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، آرمان اسماعیلی، شاعر، پژوهشگر حوزه‌ موسیقی و فعال ادبی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی در شهرستان لاهیجان پس از تفتیش منزل بازداشت شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران: “ماموران امنیتی به منزل پدری آرمان اسماعیلی واقع در شهر لاهیجان هجوم برده و ضمن بازداشت وی، لوازم شخصی و لپتاپ و کتاب‌های او را نیز با خود بردند.

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به آرمان اسماعیلی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال ادبیفعال ادبی و فرهنگیفعال ادبی آرمان اسماعیلیفعال حقوق بشرفعالان ادبی در ایرانموسیقیموسیقی زیرزمینینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانگروه موسیقیآرمان اسماعیلیآرمان اسماعیلی فعال ادبی و شاعراداره اطلاعات لاهیجانارمان اسماعیلی شاعربازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت آرمان اسماعیلیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتفتیش منزلحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانربازداشت و بیخبریسرکوب فعالان ادبی در ایرانشهرستان لاهیجانشاعرشاعر و فعال ادبیشاعر و فعال ادبی منتقدشاعران در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: