•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

بازداشت آرمان اسماعیلی، فعال ادبی توسط نیروهای امنیتی

0
119

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان لاهیجان، آرمان اسماعیلی، فعال ادبی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، آرمان اسماعیلی، شاعر، پژوهشگر حوزه‌ موسیقی و فعال ادبی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری وی در شهرستان لاهیجان پس از تفتیش منزل بازداشت شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران: “ماموران امنیتی به منزل پدری آرمان اسماعیلی واقع در شهر لاهیجان هجوم برده و ضمن بازداشت وی، لوازم شخصی و لپتاپ و کتاب‌های او را نیز با خود بردند.

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به آرمان اسماعیلی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاحقوق بشربازداشتفعال حقوق بشرحقوق بشر در ایرانبازجوییشاعرحقوق شهروندیبازداشت و بیخبریبازجوئیتفتیش منزلنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشربازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردحقوق شهروندی در ایرانبازداشتگاهبازداشت شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانموسیقیموسیقی زیرزمینیفعال ادبی و فرهنگیآرمان اسماعیلیربازداشت و بیخبریفعال ادبیبازداشت و بی خبریحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیشاعران در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت و بیخبری از شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کوردسرکوب فعالان ادبی در ایرانفعالان ادبی در ایرانشاعر و فعال ادبی منتقدشاعر و فعال ادبیگروه موسیقیشهرستان لاهیجانفعال ادبی آرمان اسماعیلیبازداشت آرمان اسماعیلیاداره اطلاعات لاهیجانارمان اسماعیلی شاعرآرمان اسماعیلی فعال ادبی و شاعر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: