•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

حسین سربندی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، حسین سربندی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین سربندی، فعال سیاسی، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود از مکان نگهداری و اتهاماتی که منجر به بازداشت حسین سربندی شده ابراز بی اطلاعی کرد.

لازم به ذکر است، حسین سربندی، در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱، نیز توسط وزارت اطلاعات در تهران احضار و برای ساعاتی مورد بازجویی قرار گرفته بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.