•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت آتفه چهارمحالیان توسط نیروهای امنیتی

0
218

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، آتفه چهارمحالیان، فعال ادبی را بازداشت و جهت بازجوئی به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، آتفه چهارمحالیان، عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، آتفه چهارمحالیان از لحظه بازداشت امکان تماس و ارتباط خود را نزدیکان و خانواده اش را از دست داده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده آتفه چهارمحالیان، اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.