•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت کامران خضری نژاد توسط نیروهای امنیتی

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان نقده کامران خضری نژاد را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، کامران خضری نژاد، ساکن شهرستان نقده از توابع آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت این شهروند ساکن شهرستان نقده، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی و پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از جمله گوشی تلفن همراه او صورت گرفته است.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت، اتهامات، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری کامران خضری نژاد اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.