•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

گزارشی از وضعیت رسول بداقی در اندرزگاه ۴ زندان اوین

0
97

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳مهر ماه ۱۴۰۱، دیوان‌ عالی کشور حکم صادره بدوی بر علیه رسول بداقی، فعال صنفی فرهنگیان را نقض کرد. همچنین جلسه محاکمه این فرهنگی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده دوم وی برگزار خواهد شد

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رسول بداقی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، محبوس در اندرزگاه ۴ زندان اوین از بابت پرونده اول خود پس از لغو حکم صادره و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض در انتظار تعیین تاریخ دادرسی است. همچنین، روز دوشنبه ۱۸ خردادماه ۱۴۰۱، جلسه محاکمه این فعال صنفی فرهنگیان از بابت پرونده دوم وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار خواهد شد.‌

رامین صفرنیا، وکیل مدافع رسول بداقی در این خصوص اعلام کرد:”جلسه رسیدگی به پروند‌ه جدید موکلم، رسول بداقی، در تاریخ ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، درشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. شایان ذکر است دادنامهٔ پرونده قبلی در دیوان عالی کشور نقض گردید و به شعبه هم عرض ارجاع داده شد. در حال حاضر آقای بداقی در بند چهارم زندان اوین در بازداشت هستند.”

لازم به ذکر است، رسول بداقی، در تاریخ ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند۲۴۰ حفاظت اطلاعات قوه قضائیه واقع در زندان اوین منتقل و اواسط شهریور ماه سال جاری پس از اتمام بازجوئی ها به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد اما در پی مخالفت دادستان با تبدیل قرار قضائی از بازداشت به وثيقه برای رسول بداقی قرار جلب به دادرسی صادر شده است.

این فعال صنفی فرهنگیان، ساکن اسلامشهر از توابع استان تهران، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی او پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی اش بازداشت و جهت بازجوئی به سلول انفرادی در بند۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد.

رسول بداقی، از بابت پرونده اول خود در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام به اتهام (اجتماع وتبانی) به تحمل ۴سال حبس تعزیری و (فعالیت های تبلیغی علیه نظام) به ۱ سال حبس تعزیزی و بعنوان مجازات تکمیلی هم به منع خروج از کشور و منع اقامت در تهران و سایر استان های هم جوار با تهران به مدت ۲سال محکوم شد و این حکم در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران‌ عینا تائید شد. 

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رسول بداقی، در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار و دفاعیات این فعال صنفی صنفی فرهنگیان از سوی قاضی دادگاه گرفته شده بود.

همچنین، شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین، در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۴۰۰، با ارسال ابلاغیه ای کتبی، رسول بداقی را برای حضور در جلسه بازپرسی و تنظیم کیفرخواست پیش از ارسال پرونده به دادگاه  فراخوانده بود.‌

رسول بداقی، در تاریخ ۲۰آذر ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود در اسلامشهر، بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین و طی مراحل بازجوئی، در تاریخ ۳۰ آذرماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه آزاد شده بود.‌

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه ای مدعی شد؛ سیسیل کوهلر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ نیروی کار فرانسه و همسر او ژاک‌پاری، که با ویزای گردشگری به ایران وارد شده و در بازداشت این ارگان‌ امنیتی بسر می برند به همراه آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، رضا شهابی، حسن سعیدی، شعبان محمدی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، مسعود نیکخواه و اسکندر لطفی، در تلاش برای براندازی نظام با یکدیگر همکاری می کردند.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با پرونده سازی و بزرگ نمایی در صدد باج خواهی، گروگان گیری و موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.