•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت سجاد جیریایی توسط نیروهای امنیتی

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی با یورش شبانه به منزل خانوادگی سجاد جیریایی، فعال دانشجویی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، طی روزهای اخیر، سجاد جیریایی، دانشجوی در حال تحصیل در دانشکده علوم قضایی وابسته به دانشگاه آیت الله بروجردی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت سجاد جیریایی در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده سجاد جیریایی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.