•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت قاسم فاضلی کیا توسط نیروهای امنیتی

0
136

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، قاسم فاضلی کیا را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، طی روزهای اخیر، قاسم فاضلی کیا، ساکن خرم آباد مرکز استان لرستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت قاسم فاضلی کیا، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم است.

لازم به ذکر است، قاسم فاضلی کیا، پیشتر هم در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ بازداشت چندی بعد آزاد شده بود.

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.