•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت ۴ تَن از فعالان مدنی در بافت به اتهام شعارنویسی

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات امنیتی در شهرستان بافت از از توابع استان کرمان ۴ تن از فعالان مدنی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، امام‌بخش، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بافت واقع در استان کرمان از بازداشت ۴ نفر از فعالان مدنی در این شهرستان به اتهام (شعارنویسی) خبر داد.

فرمانده بسیج سپاه بافت در تشریح این خبر گفت:”تا کنون سه مرحله شعار نویسی انجام شده که عوامل هر کدام کمتر از ۲۴ ساعت شناسایی و با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه ۴ نفر دستگیر شدند.”

وی در ادامه مدعی شد:”در پی نا آرامی‌های اخیر در کشور، که تحت تأثیر دشمن با شعار نویسی هنجار شکنانه در سطح شهرستان قصد برهم زدن امنیت و تحریک جامعه را داشتند، با هوشیاری عوامل اطلاعات سپاه و بسیج تحت رصد اطلاعاتی قرار گرفتند.”

در این گزارش به هویت بازداشت شدگان اشاره نشده است.

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی حکومت حال حاضر در ایران به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) و به شهروندان معترض و مطالبه گر لقب (اغتشاشگر) داده می شود.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.