•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

گزارشی از بازداشت دانشجویان توسط نیروهای امنیتی

0
163

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در خرم آباد، مشهد، قم، آبادان و مازندران، شش تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌ همچنین ۸تن از دانشجویان بازداشت شده پس از اتمام بازجوئی ها آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رضا جودکی، معین منصوری ترشیزی، مهاجره امیری، فاطمه کوهبر، لادن کوهبر و امیررضا دوزنده، شش تن از شهروندان ساکن تهران، مازندران، خوزستان، قم، لرستان و خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، محمدجواد خواجویی، یوسف تیموری، بهار زنگی بند و ۵ تن از دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف با هویت نامشخص، آزاد شدند.‌

یک‌ منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”ظهر امروز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، امیر دوزنده، دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه مازندران، در پی یورش ماموران امنیتی به خوابگاه دانشجویی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌”

براساس اعلام شورای صنفی دانشگاههای کشور؛ طی روزهای اخیر، رضا جودکی، دانشجوی رشته موسیقی در دانشگاه کردستان، در جریان مراسم خاکسپاری سپاری نیکا شاکرمی در خرم آباد از توابع استان لرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.‌

همچنین، عصر جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، معین منصوری ترشیزی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته زمبن‌شناسی زیست محیطی در دانشگاه فردوسی مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. تا این لحظه از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری این دانشجو اطلاعی در دسترس نیست.‌

از سوی دیگر، روز دوشنبه ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، مهاجره امیری، دانشجوی رشته فقه حقوق در دانشگاه مفید قم، پس از خروج از این مرکز آموزش عالی، توسط نیروهای امنیتی (لباس شخصی) بازداشت و تا این لحظه از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

اما طی روزهای اخیر، فاطمه کوهبر و خواهر وی لادن کوهبر، دو شهروند ساکن شهرستان آبادان از توابع استان خوزستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌ تا این لحظه از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و یا مصادیق حقوقی اتهامات آنها اطلاعی در دست نیست.‌

اما وبسایت کَردپا اعلام کرد؛ امروز شنبه ۱۶مهر ماه ۱۴۰۱، بهار زنگی بند، شهروند ساکن‌ سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.‌
لازم به ذکر است، بهار زنگی بند، در تاریخ ۲۸شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهر منتقل شده بود.‌

از سوی دیگر، خبرگزاری ایرنا اعلام کرد:”دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در جریان اعتراضات در این دانشگاه بازداشت شده بودند آزاد شدند.‌” (در این گزارش به تعداد و اسامی آزاد شدگان اشاره ای نشده است.)

همچنین، مدیر حوزه ریاست دانشگاه علامه طباطبایی تهران در گفتگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرد؛ تا به امروز ۱۴ تن از دانشجویان بازداشتی دانشگاه علامه طباطبایی تهران از روز اول بازداشت این دانشجویان آزاد شدند.”

در ادامه این گزارش، به نقل از مدیر حوزه ریاست دانشگاه مذکور آمده است که کماکان تعداد دیگری از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برند.‌”

روزنامه شرق هم‌ با انتشار مطلبی به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی تهران از آزادی جملگی دانشجویان بازداشت سده این مرکز آموزش عالی خبر داد و اعلام کرد که طی ۲ هفته اخیر کلیه دانشجویان دانشگاه بازداشت شده بودند آزاد شده اند.

کانال تلگرامی دانشجویان متحد نیز اعلام کرد؛ بامداد امروز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، محمدجواد خواجویی، دانشجوی رشته سینما در دانشگاه معماری و هنر پارس، آزاد شده است.

محمدجواد خواجویی، در تاریخ ۲۹شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تحقیقات به زندان اوین منتقل شده بود.

در ادامه همچنین، روز جمعه ۱۵ مهر ماه ۱۴۰۱، یوسف تیموری، دانشجوی سال سوم رشته ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه شهید بهشتی تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌ از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به یوسف تیموری اطلاعی در دست نیست.‌

یوسف تیموری، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز که برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و توسط ماموران امنیتی بازداشت و در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران (وزرا) جان باخت، اعتراضات گسترده ای توسط اقشار مختلف ایران در اکثر شهرها و استان‌ها در مخالفت با عمل کرد گشت ارشاد و در ادامه نارضایتی شهروندان از روند مدیریت و اقتصاد کشور برگزار شد.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هافاطمه کوهبرفضای دانشگاهی در ایرانفعالان دانشجوییفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانفعالان دانشجوئیلادن کوهبرمهاجره امیریمهسا امینیمهساامینیمازندرانمحمدجواد خواجوییمحمدجواد خواجوئیمعین منصوریمعین منصوری ترشیزیمعابر شهرستان آباداننیکا شاکرمینیکاشاکرمییوسف تیموریژینا امینیژیناامینیآبادانآبادان خوزستانامیررضا دوزنده،امیررضادوزنده،استان مازندراناستان خوزستان،اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بند زنان در زندان مرکزی سنندجبند زنان زندان سنندجبهار زنگی بندبهارزنگی بندبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱بازداشت،تودیع وثیقهتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱حقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانخوزستاندلنشگاه تهراندانشگاه مازندرانرضا جودکیزندان مرکزی سنندج،زندان سنندجسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات شهریور ماه در سال ۱۴۰۱شهریور ماه ۱۴۰۱شهریورماه ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱شهرستان آبادانشهرستان آبادان استان خوزستانعبادان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.